Šikovní zločinci aneb Ne každý bandita je pitomec

Muži z následujícího přehledu dokazují, že někteří zločinci umějí být zatraceně úspěšní. Ačkoli když i je někdy chytí.

Zločinci, kteří svůj pokus o trestný čin monstrózně zbabrají, jsou velmi vděčným námětem našich článků. Mnozí banditi jsou ale velmi chytří a při získávání peněz z kapes jiných lidí neobyčejně úspěšní. Několik jejich příběhů shromáždil server oddee.com.

 

 

 

Victor Lustig, který mimochodem pocházel z východočeského Hostinného, se v roce 1925 hned dvakrát během dvou měsíců pokusil prodat Eiffelovku. Jednou mu to vyšlo, podruhé ne, ale dokázal policii uprchnout. Jeho plán byl jednoduchý a geniální.

 

V dobovém tisku se psalo, že náklady na údržbu Eiffelovky jsou velmi vysoké, a protože se věž ještě považovala za dočasnou stavbu, nebylo nereálné, že by ji město chtělo prodat na šrot. Lustig tajně oslovil několik mužů, kteří se zpracováním šrotu zabývali, vydával se za zaměstnance magistrátu a konspirativně jim vše vysvětlil.

 

Za oběť si vybral Andreho Poissona, který byl v Paříži nový a koupí slavné věže by se mohl dostat mezi místní smetánku. Jeho podezřívavá žena plán, který jí přišel příliš utajovaný, málem zhatila. Když ale Lustig Poissonovi vysvětlil, že jedná pod pokličkou, protože by si rád kšeftíkem taky trochu vypomohl, podnikatel mu dal nejen peníze za "šrot", ale i tučný úplatek.

 

Lustig poté z Francie uprchl. Když zjistil, že Poisson věc kvůli strachu z ostudy nenahlásil, zkusil fintu ještě jednou zopakovat. Tentokrát ale "kupec" vše nahlásil policii. Lustigovi se ovšem i tentokrát povedlo utéct.

 

 

Bezpečnostní expert Frank Abagnale má pro svou práci tu nejlepší kvalifikaci. Ještě před dosažením 21. roku roku věku zvládl ve 26 zemích světa na falešné šeky vylákat 2,5 milionu dolarů a dvakrát utéct policii z vazby (jednou z letadla, které ho převážělo, a jednou z federální věznice). Celkem používal nejméně osm identit včetně pilota, právníka, doktora nebo vězeňského inspektora. Jeho osud inspiroval film Chyť mě, když to dokážeš.

 

V součanosti pracuje pro FBI jako konzultant a školitel. Má také firmu, která poskytuje konzultantské služby v případech finančních podvodů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Přehlídka pitomců: největší hlupáci mezi zloději

Lupič-moula vykradl benzínku a ujížděl. Pak mu došel benzín

 

Téměř dokonalý zločin se povedl Anthonymu J. Curziovi, který zmátl policii ve městě Monroe ve státě Washington najatými dělníky. Když při vykládání peněz z policejního vozu nastříkal pepřový sprej ochrance do očí a odnesl si pytel s penězi, měl na sobě žlutou reflexní vestu, ochranné brýle, respirátor a modré tričko. Na místě činu ovšem byla skupinka dalších mužů ve stejném oblečení: zločinec je tam vylákal na inzterát nebízející výhodný přivýdělek.


Policie zločince, který unikl potokem směřujícím do řeky, nemohla najít. Pomohl jí až bezdomovec, který nahlásil, že o tři týdny dříve našel vybavení podobné oděvu zločince pohozené na břehu řeky – zřejmě šlo o zkoušku nanečisto. Podle SPZ auta policie došla ke Curziovi, jehož rodina navíc v době číinu nečekaně zbohatla. Muž nyní sedí ve vězení.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Děsivé dějiny prohibice

Masoví vrazi a politici mají stejné vlastnosti, zjistila FBI


Šikovná zlodějka oblafla majitele domu v americkém městě West Long Branch. Když ji majitel nachytal v předsíni, předstírala, že se do domu přes garáž vplížila omylem, protože myslela, že tu bydlí její kamarádka. Dokonce před odchodem telefonovala jakoby své matce. Až po jejím odchodu majitel domu zavolal příbuzného a společně zjistili, že v domě scházejí šperky a peníze.


 

Devatenáctiletý Colton Harris-Moore přezdívaný Bosý bandita dokázal ukrást tři letadla a jachtu, to vše bez bot na nohách. A kromě toho provedl i spoustu menších krádeží. Muži zákona v několika státech ho honili dva roky, na Facebooku si ale získal řadu fanoušků a bylo o něm napsáno i několik hrdinských balad. Před pár týdny byl dopaden.

 

PSALI JSME:

"Bosý bandita" stane před americkým soudem

Dopadli amerického teenagera, který prchal v kradených letadlech, člunech a autech

 

 

Stále na svobodě je asi sedmdesátiletý "děda", kterému policie přezdívá "Podivínský bandita". Od loňského srpna měl přepadnout 11 bank, přičemž chodí maskován kšiltovkou, brýlemi a svetrem, někdy i s hůlkou a kyslíkovým přístrojem. Je pochopitelně možné, že jde o mladého člověka, který se za starce jen maskuje.

 

 

Sexbomba Angie Sanclementeová údajně měla celý gang krasavic, který se věnoval pašování drog. Nevědomé modelky převážely drogy z Argentiny přes Cancún do Evropy. Když ale před pár týdny jednu z dívek policie zadržela, policie část gangu rozkryla. Sama Angie, bývalá manželka šéfa drogového gangu, okamžitě zmizela. Policie ji zadržela až po dvouměsíčním pátrání.

 

PSALI JSME:

Sexy modelka prý vedla drogový gang krasavic

 

 

Bruce Reynolds má na svědomí takkzvanou Velkou vlakovou loupež. V roce 1963 jeho gang přepadl poštovní vlak plná peněz a ukradli 2,3 milionu liber (dnes by to bylo asi 120 milionů korun). Pikantní je, že zločinci neměli žádnou střelnou zbraň, jen řidiče vlaku zločinci praštili železnou tyčí a udělali mu monokla a odřeniny. Třináct pachatelů policie zadržela, když našla jejich otisky prstů v úkrytu.

 

 

Dodnes slavný je Carlo Ponzi, jehož jméno nese promyšlený podvod nazývaný Ponziho schéma. Podvodník při něm vyláká z lidí peníze a slibuje jim, že je investuje a přinese obrovské zisky. Peníze ale vyplácí z vkladů dalších důvěřivců a ostatní si ponechává. Na rozdíl od populárního "letadla" není v Ponziho schématu prvek získávání nových "pasažérů" – peníze obstarává podvodník sám. Po několikaměsíčním úspěchu se ale vše provalilo a Ponzi skončil za mřížemi.

 

Zdatným Ponziho žákem byl například Bernard Madoff, který ovšem své investory tahal za nos dlouhé roky. I on už je ve vězení.

 

PSALI JSME:

Finančník Madoff ukradl 65 miliard dolarů, z vězení už nevyjde

Podvodník století Madoff zřejmě umírá na rakovinu

tn.cz / kap