KRIZOVÝ ŠTÁB

Krize v krematoriích. Z Ostravy převezou padesát těl na jižní Moravu

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 15:29
6.1. 2021 10:32
Téma:

Ústřední krizový štáb se ve středu zabýval tristní situací v některých krematoriích. Kritický stav je například v Ostravě. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) proto přišel s žádostí o koordinaci zpopelňování. V případě potvrzení přetížení by zesnulí mohli být převezeni do zařízení s volnou kapacitou v jiném kraji.

Aktuální vývoj šíření nového koronaviru v ČR ve středu projednal ÚKŠ pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Jedním z očekávaných bodů jednání byla naléhavá žádost hejtmana Moravkoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO), kde se vyhrotila situace s přetížením ostravského krematoria.

 

Krematorium v Ostravě už totiž přestává zvládat spalování značného množství zesnulých. "V krematoriu nejsou schopni zpopelnit všechny zemřelé. Budeme apelovat na Ústřední krizový štáb, aby se to koordinovalo a přerozdělovalo,“ řekl hejtman Vondrák po pondělním jednání krajského krizového štábu.

 

 

"Bude zpracována aktuální statistika vytíženosti jednotlivých krematorií a bude připravený návrh řešení, který by znamenal přesun řady mrtvých do krematoria v jiném kraji,“ uvedl šéf krizového štábu Jan Hamáček.


Podle něj je nejhorší situace na severní Moravě. "Volné kapacity už nabídlo krematorium v Hustopečích, kam bude přibližně padesát těl převezeno ke zpopelnění,“ doplnil Hamáček. Nejvíce volných kapacit má Praha. 

 

Epidemická situace v Česku se navíc zhoršuje, na což Hamáček upozornil. "Situace není dobrá. Česko se pohybuje na evropské i světové špičce z hlediska nárůstu nových případů. Klíčové je zamezení této skutečnosti. Proto musíme všichni dodržovat opatření a věřit v jejich efektivitu,“ sdělil.

 

Podle informací šéfa štábu Hamáčka je v Česku dostatečné množství zdravotnického materiálu. "Daří se nám plnit dvouměsíční zásobu. Podařilo se nám navýšit zásoby rukavic. Zajišťujeme i vakcinační materiál, abychom měli i rezervu,“ dodal.

 

Krematoria nestíhají spalovat zemřelé kvůli zvyšujícímu se počtu úmrtí:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

zv TN.cz