Moravskoslezský kraj

Povinné roušky a přísnější režim v celém kraji. PŘEHLED OPATŘENÍ

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
17.7. 2020 11:23
Téma:

Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci se v Moravskoslezském kraji lidé opět neobejdou bez roušky. Nařízení hygienické stanice od pátečního poledne platí ve všech vnitřních prostorách a vozech MHD. Přísnější režim se týká i dalších oblastí života, například otevírací doby restaurací a hospod nebo shromažďování většího počtu lidí.

Moravskoslezská hygienická stanice v pátek rozhodla o zpřísnění opatření v souvislosti s neustálým zhoršováním epidemiologické situace. Povinnost nosit roušku se rozšířilo z Karvinska na území celého kraje, platit začala krátce po poledni.

 

"Pravidelně jsme opravdu na špičce, zhruba polovina až 70 procent případů z celého Česka je svázaná s Moravskoslezským krajem. Z ohniska, které bylo svázáno s OKD, se nám vyvinulo několik komunitních výskytů, jež bohužel zasahují všechny generace," řekla na odpolední tiskové konferenci šéfka hygienické stanice Pavla Svrčinová.

 

"Souvislost s OKD už téměř neprokazujeme. Když se začali testovat pendleři, najednou jsme měli ohniska po celém kraji včetně Bruntálska, které jinak bylo celkem klidné. Těch ložisek je poměrně hodně a u některých už nejsme schopni zjistit, odkud ta nákaza jde. A to je alarmující,“ dodala Svrčinová s tím, že se začínají plnit kapacity fakultních nemocnic.

 

 

PŘEHLED ZPŘÍSNĚNÝCH OPATŘENÍ V MS KRAJI:

- Ve venkovních i vnitřních prostorách se může shromažďovat nanejvýš 100 osob. Vyšší počet je možný pouze při zajištění odděleních sektorů, těch může být nejvíc pět.

- Stravovací služby mohou být v provozu pouze od 8 do 23 hodin, provozovatelé musejí zajistit omezený počet lidí u stolu, bezpečn rozestupy, dezinfekci stolů a dezinfekci pro hosty.

- Omezují se též rekreační a zotavovací aktivity v souladu s vyhlášenými opatřeními, zajistit je musejí provozovatelé zotavovacích akcí, koupališť nebo vnitřních sportovišť.

- Opatření na ochranu rizikových skupin obyvatel se týkají zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb. Kromě přísnější režimu pro návštěvy (respirátory) je nařízeno i preventivní testování nových pacientů a klientů.

- Zvyšuje se frekvence dezinfikování veřejných prostor, např. zastávek MHD nebo dětských hřišť. 

- Přeshraniční pracovníci, tzv. pendleři, se musí jednou za dva týdny podrobit testování na Covid-19. Společnosti, kde jich pracuje nejvíc, bude hygiena pravidelně kontrolovat i ve spolupráci s Polskem.

 

Bez ochrany úst a nosu se lidé neobejdou ve všech vnitřních prostorách a vozech hromadné dopravy. "V souvislosti s epidemiologickou situací v Moravskoslezkém kraji dnes místní hygienická stanice rozšíří aktuálně platná opatření v oblasti Karvinska na území celého kraje," oznámil už dopoledne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru.

 

 

Přísnější jsou rovněž pravidla návštěv nemocnic a sociálních zařízeních, podle Vojtěcha se v nich lidé neobejdou bez respirátoru FFP2. V kraji je podle aktuálních dat 325 případů na 100 tisíc obyvatel. Nákazu moravskoslezští hygienici evidují na dětských táborech i v rizikové skupině starších 65 let.

 

O nových opatřeních rozhodovala pouze hygienická stanice, vedení kraje o jejich zavedení bylo pouze informováno. "Já jsem to rozhodnutí neučinil, dostal jsem ho na stůl. Některá opatření mi připadají příliš přísná, ale rozumím povinnosti nosit roušku," prohlásil hejtman Ivo Vondrák před novináři.

 

"Není možné nastoupit v Karviné s rouškou a v Ostravě vystoupit bez ní. Bojím se toho, že lidé to vnímají negativně. Já sám jsem velmi opatrný," dodal Vondrák.

 

V Moravskoslezském kraji je od pátku opět povinné nosit roušky ve vnitřních prostorách i veřejné dopravě:

 

"Vyhaslo nám ohnisko na dole Darkov, ale vznikla nám nová v okrese Frýdek-Místek, Nový Jičín nebo Ostrava. Začíná nám přibývat případů komunitních, onemocnění se nám přesouvá do rizikové skupiny. Musíme zamezit nekontrolovanému komunitnímu šíření, proto jsme přijali tato nová opatření," vysvětlila ředitelka protiepidemiologického odboru Irena Martínková.

 

"Je potřeba pamatovat na osobní zodpovědnost každého jedince. Máme sice dvaadvacet opatření, ale je to na jedinci, jak se bude chovat," dodala rázně Martínková.

 

Mimořádná opatření v Moravskoslezském kraji platí od pátečního poledne do odvolání. K rozvolnění by pravděpodobně mohlo dojít nejdřív po dvou týdnech. „Zhruba po dvou týdnech očekáváme, že se opatření budou revidovat. Pokud se ta situace zlepší, budeme opět přistupovat k rozvolňování. Předpokládám, že ve vnitřních prostorách roušky zůstanou,“ řekla Svrčinová.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o situaci ve firmách na Ostravsku v souvislosti s koronavirem:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz