Domácí

Covid-19 tvrdě doléhá na psychiku Čechů. Vojtěch to chce rychle řešit

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se rozhodl, že něco udělá s duševním zdravím Čechů. Následkem nouzového stavu totiž vzrostl počet psychických onemocnění o deset procent. Ministr kvůli tomu svolal na Úřadu vlády jednání s psychiatry.

V některých domácnostech to bylo mnohdy velmi divoké. Když ale před rozzuřeným partnerem nebylo úniku, z domácí Itálie se lehce mohlo stát i bitevní pole.

Nejen domácí ponorka, ale i další aspekty koronavirové pandemie vedou podle ministra zdravotnictví k duševním chorobám. Proto prakticky přes noc svolal na Úřad vlády jednání s psychiatry.

Související obsah

"Mapovali jsme duševní zdraví, pracoval na tom Národní ústav duševního zdraví,“ potvrdil ministr zdravotnictví Vojtěch.

Studie ukázala, že se v Česku trojnásobně zvýšilo riziko sebevražd a depresí, dvakrát více lidí trpělo úzkostmi a alarmující je i zvýšená konzumace alkoholu. Řešením má být třeba navýšení počtu krizových center. Sám Vojtěch prý ví, o čem mluví. Ministři zažili nejednu probdělou noc. "V březnu a dubnu jsem skoro nespal,“ postěžoval si.

Ministr se ale v tomto považuje za šťastlivce, našel totiž způsob, jak se s tlakem společnosti vyrovnat. "Snažím se pěstovat duševní hygienu. Věnuju se stále hudbě, zazpívám si s kapelou,“ popsal Vojtěch.

Související obsah

A osvětu duševní hygieny chce prosadit i napříč společností. "Určitě je lepší to řešit takto. Můžete upadnout do momentu, kdy člověk neví, kudy kam,“ tvrdí ministr zdravotnictví.

Podle psychiatrů ale Češi už během nouzového stavu našli způsob, jak se odreagovat – humorem! Mimo to lidé vymýšleli i nová slova, jazykovědci jich evidují stovky. Rodiče, kteří byli zavření doma s dětmi, prý začali karanténě říkat "haranténa.“ Z vyváření roušek se stala "rouškovaná."

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz