Kauza Vrbětice

Rusko konečně odpovědělo! Počty lidí na ambasádách se srovnají

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 20:38
22.4. 2021 18:08
Téma:

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) sdělil, že ruská strana přechází na striktní paritu, co se týče počtu pracovníků na ruské a české ambasádě. Počty lidí na ambasádách by se tak měly srovnat. Kdy přesně k tomu dojde, bude předmětem dalšího vyjednávání.

Ministr zahraničí mluvil s českým velvyslancem ihned po jednání na ruském ministerstvu zahraničních věcí. "Rusko oznámilo, že přechází na striktní paritu, co se týče počtu pracovníků na ruské a české ambasádě," informoval Kulhánek v rozhovoru pro Českou televizi.

 

Ministr ve vysílání TV Nova potvrdil, že Rusko předneslo českému velvyslanci žádost o další snížení počtu zaměstnanců české ambasády.

 

Situaci u ruské ambasády v pražské Bubenči monitoroval reportér TV Nova:

 

Množství lidí na velvyslanectvích v Praze a Moskvě by se mělo srovnat. Kdy přesně k tomu dojde, ale ministr neoznámil. Strany o tom zatím budou jednat.

 

"Velvyslanci bylo řečeno, že si vyhrazujeme právo učinit další kroky v případě pokračování hysterické protiruské kampaně v České republice," sdělilo ruské ministerstvo zahraničních věcí v tiskové zprávě.

 

Vláda ještě předtím informovala, že ruskou ambasádu budou muset opustit další pracovníci, ministr totiž požadoval reakci z Ruska do čtvrtečního poledne, Moskva ale odpověděla až nyní.

 

Rusové měli podle ultimáta, které jim ve středu dal ministr Kulhánek, do čtvrtečních 12:00 umožnit návrat českých diplomatů na ambasádu v Moskvě.

 

 

Celá kauza začala poté, co vláda zveřejnila informaci, že do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014 měli být zapleteni ruští agenti. Česká strana v reakci na výsledky vyšetřování rozhodla o vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví. Ruská strana reagovala vyhoštěním 20 lidí z české strany, čímž prakticky paralyzovala české velvyslanectví v Moskvě.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz