Bitka v Parlamentu

Rvačku poslanců na jednání Sněmovny řeší policie jako výtržnictví

Lubomír Volný
Zdroj: TV Nova
Lubomír Volný ve čtvrtek ve Sněmovně
Petr Zelený
Petr Zelený
22.1. 2021 11:46
Téma:

Čtvrteční rvačku v Poslanecké sněmovně, jejímž hlavním aktérem byl nezařazený poslanec Lubomír Volný, už řeší policie. Kriminalisté mají podezření na výtržnictví. Za to hrozí až dvouleté vězení.

"Čtvrtečním incidentem ve Sněmovně se zabýváme. Kolegové zahájili úkony trestního řízení s podezřením na trestný čin výtržnictví. Právo na podávání informací si vyhradilo obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1," uvedl na dotaz TN.cz po páteční 11. hodině policejní mluvčí Jan Daněk.

 

Pokud ovšem budou chtít policisté Volného obvinit, musí ho nejprve kolegové vydat ke stíhání. "Případně mohou vyšetřovatelé počkat na konec jeho poslaneckého mandátu," vysvětlil pro TN.cz advokát Jan Černý.

 

Přitom už ve čtvrtek policisté na twitteru oznámili, že se zabývají jiným Volného "excesem" z toho samého jednacího dne. Volný totiž spolu s dalším nezařazeným poslancem Marianem Bojkem odmítli ve Sněmovně nosit roušky.

 

"Po vyhodnocení dostupných materiálů věc oznámíme příslušnému správnímu orgánu k vyřízení," napsali policisté na twitteru.

 

Bitka se v Poslanecké sněmovně strhla ve čtvrtek odpoledne, když zákonodárci jednali o prodloužení nouzového stavu v Česku. Volný začal u řečnického pultíku pronášet urážky a předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) mu pohrozil vypnutím mikrofonu.

 

 

Na to Volný reagoval tím, že k Hanzelovi přišel a začal se s ním postrkovat a přetahovat o jeho mikrofon. Do bitky se zapojili i další poslanci a zakročit nakonec musela ochranka. Incidentem se bude zabývat i sněmovní mandátový a imunitní výbor.

 

Politici veskrze násilí ve Sněmovně odsoudili, její předseda Radek Vondráček (ANO) už ve čtvrtečních Televizních novinách řekl, že by mohlo jít o trestný čin. Bitky si všimla také zahraniční média.

 

Připomeňte si, co Vondráček o rvačce řekl:

 

TN.cz