Dohoda zemí V4

Česko se dočká rychlovlaků! Tyhle města propojí s Prahou

Výpravčí
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Ministři dopravy států Visegrádské čtyřky (V4) podepsali v úterý deklaraci o společném postupu při výstavbě vysokorychlostní železnice. Ta by měla v následujících letech spojit Prahu, Bratislavu, Budapešť a Varšavu.

S projektem souhlasí všechny čtyři země Visegrádské čtyřky, tedy Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko. Podle slovenského ministra dopravy Arpáda Érseka už začaly pracovat odborné komise. Dalším krokem je podle něj studie proveditelnosti.

 

Na setkání svých protějšků vyrazil do Bratislavy také český ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Ten výstavbu vysokorychlostní železnice označil za prioritu. "Problematika vysokorychlostních tratí je i pro mě v České republice prioritou," prozradil.

 

Vlaky by po připravovaných tratí měly jezdit rychlostí 300 kilometrů v hodině. Na kolik celý projekt vyjde, zatím není jasné. Konkrétní cenu má stanovit až zmíněná studie. Peníze chtějí země získat také z evropských fondů.

 

 

První vysokorychlostní tratě z Prahy-Běchovic do Poříčan a z Přerova do Ostravy se mají začít stavět v roce 2025. V současné době probíhají jednání se Société nationale des chemins de fer français (SNCF), která je národním železničním dopravcem ve Francii.

 

"Nyní začínají jednání s francouzskou stranou o tom, jak se mají stavět tunely, mosty a trakční vedení na vysokorychlostních tratích po vzoru TGV. Stavba prvních vysokorychlostních tratí by měla začít v roce 2025," řekl v minulém týdnu ministr dopravy Kremlík.

pan TN.cz