toxické látky

Šálek jedu! Ze sáčků čaje se uvolňují miliardy mikroplastů, zjistili vědci

Čaj
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 11:44
28.9. 2019 8:22
Téma:

Jediný sáček čaje dokáže do vody uvolnit miliardy částic mikroplastů, zjistili vědci z kanadské univerzity. Jedná se o tisíckrát větší množství plastů, než bylo doposud odhaleno v jiných potravinách či nápojích. Jaký má šálek jedovatého čaje vliv na naše zdraví, to se zatím neví.

Děsivou skutečnost odhalili vědci z McGillovy univerzity v Kanadě. Otestovali čtyři různé sáčkové čaje běžně dostupné v obchodech tím, že je zalili horkou vodou a zkoumali přítomnost částic. Zjistili, že jediný sáček uvolní do vodzhruba 11,6 miliardy mikroplastů a 3,1 miliardy nanoplastů.

 

Takové množství ještě nikdy předtím v nápojích či potravinách odhaleno nebylo. O znepokojivém výzkumu informoval zpravodajský portál CNN. "Tyto hodnoty jsou tisíckrát vyšší, než které byly uvedeny dříve u jiných potravin," uvedla American Chemical Society, v jejímž časopise stude vyšla.

 

 

Jaký účinek mají tyto částice, které se dostávají pitím čaje do těla, na naše zdraví, se zatím neví. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý měsíc vydala prohlášení, že plasty v pitné vodě nepředstavují zdravotní riziko. Dostupné informace jsou ale velmi omezené a je potřeba dalších výzkumů mikroplastů a jejich vlivu na lidské zdraví.

 

"Naléhavě potřebujeme vědět více o dopadu mikroplastů na zdraví, protože jsou všude. Včetně pitné vody," řekla Maria Neirová, ředitelka odboru veřejného zdraví a životního prostředí ve WHO. Lidé každý týden snědí průměrně pět gramů plastů, což odpovídá hmotnosti kreditní karty.

TN.cz