Výstraha před bouřkami

Bouře budou extrémně silné! Hrozí povodně. ČHMÚ zpřísnil výstrahu

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 14. 6. 2020
Téma:

Meteorologové zpřísnili výstrahu před bouřkami. V šesti krajích nově platí extrémní stupeň nebezpečí. Vysoký stupeň nebezpečí platí na většině území Česka. Pouze v části Plzeňského, Jihočeského, Libereckého, Královéhradeckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje platí mírný stupeň nebezpečí silných bouří.

Výstrahu před velmi silnými bouřemi meteorologové zpřísnili na nejvyšší stupeň. Platí do nedělních 21 hodin. Podle odborníků z ČHMÚ extrémní nebezpečí hrozí na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Ve Středočeském kraji se výstraha týká Poděbradska, Kolínska, Kutnohorska, Čáslavska a Vlašimska.

 

Nejsilněji bouřky zasáhnou také konickou a prostějovskou část Olomouckého kraje. Extrémní nebezpečí hrozí také na Kroměřížsku, Otrokovicku, Uherskohradišťsku a Uherskobrodsku. Pro Pardubický kraj platí výstraha na Hlinsku, Chrudimsku, v Litomyšli, Moravské Třebové, Poličce, Přelouči a Svitavách.

 

Nízký stupeň nebezpečí nadále platí v jižní části Plzeňského kraje. V Jihočeském kraji zůstává v platnosti na Vimpersku, Strakonicku, Vodňansku, Prachaticku, Českokrumlovsku, Kaplicku, Třeboňsku a v Trhových Svinech. Na Českobudějoviku byl stupeň nebezpečí zvýšen na vysoký. Nízký stupeň nebezpečí nadále platí v celém Moravskoslezském kraji a na Jesenicku.

 

 

V Královéhradeckém kraji se nejnižší stupeň výstrahy týká Vrchlabí, Trutnovska, Náchodska a Broumovska. V Libereckém kraji pak oblasti Frýdlantu, Tanvaldu, Jablonce nad Nisou, Železného Brodu, Semil a Jilemnice.

 

Zasáhly vás silné bouřky? Pošlete nám fotky a videa na mail zpravy@nova.cz. Děkujeme.

 

Výstraha před povodněmi platí až do pondělních pěti ráno. Varování před extrémními nebezpečím povodně odborníci vyhlásili do nedělních 17 hodin.

 

Před touto hrozbou nově meteorologové varují zejména na Vysočině a v částech Jihomoravského, Olomouckého a Pardubického kraje. V ostatních částech Česka platí nízký stupeň nebezpečí povodní. Na Chrudimsku meteorologové v průběhu neděle zvýšili stupeň nebezpečí před povodněmi na "extrémně vysoký", poté byl snížen na "vysoký".

 

V částech Vysočiny hrozí vysoké nebezpečí s výjimkou Telče a Moravských Budějovic, kde meteorologové stupeň vyhodnotili jako nízký. V Pardubickém kraji bude z hlediska povodní bezpečněji v Přelouči, Pardubicích a Holicích.


Radarový snímek ukazuje odhadované množství srážek:

 

Ve Zlínském kraji platí mírný stupeň nebezpečí, s výjimkou Vsetína, Valašského meziříčí a Rožnova pod Radhoštěm, kde je hrozba povodní vysoká. Ve Středočeském kraji je ohroženo zejména Čáslavsko.

 

Podívejte se na aktuální měsíční výhled počasí ZDE.

 

"Během neděle se vyskytnou na většině území bouřky doprovázené nárazovým větrem, kroupami a zejména přívalovým deštěm. V bouřkách může v krátké době napršet kolem 60 mm, v opakovaných bouřkách mohou být úhrny i vyšší. Nejsilnější bouřky se vyskytnou pravděpodobně v oblasti jižní a střední Moravy, Vysočiny a pomezí středních a východních Čech," varují meteorologové.

 

Při opakovaných bouřkách může napršet 70 až 100 mm. Hrozí zatopení podchodů, sklepů a přívalové povodně. Podle ČHMÚ budou nedělní bouřky ještě silnější než ty v uplynulých dnech. O následcích sobotních bouří se dočtete v tomto článku.

 

 

"Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Doporučuje se nevyjíždět, v případě nutnosti jízdy snížit rychlost a jet velmi opatrně," popisují odborníci.

 

Na jihu Čech hasiči řešili několik výjezdů především k popadaným stromům. Na reportáž TV Nova se podívejte ZDE:

TN.cz