Vaše téma

Šokující statistika: Každý 6. pár je neplodný, říká lékařka

Téma:

Bolesti hlavy a zad, poruchy spánku a zažívání, alergie, problémy s početím. Tohle všechno sužuje současnou civilizaci. Jenže některé z těchto problémů je možné ztlumit nebo úplně zlikvidovat. Stačí jen změnit některé návyky a životní styl. Pozvání do pořadu Vaše téma přijala MUDr. Helena Máslová.

Metodami, jak proti těmto nemocem bojovat, se zabývá psychosomatické péče. Psychosomatika se zabývá souvislostmi mezi stavy těla (soma), duše (psyché) i vlivy životního prostředí. Odbornicí na psychosomatickou péči je lékařka Helena Máslová, která odpovídala na otázky diváků v pořadu Vaše téma.

 

Podle jejích slov je Česká republika světovým lídrem v užívání hormonální antikoncepce. Ruku v ruce s jejím nadužíváním jde i fakt, že u nás panuje neblahý trend neplodnosti, především pak v Praze a větších městech.

 

Jak uvedla lékařka, podle statistik se s neplodností potýká dokonce každý šestý pár, jde tak o alarmující čísla. Konkrétní důkaz, studie nebo závěr, který by s konečnou platností poukázal na to, že antikoncepce má negativní vliv na početí po jejím vysazení, neexistuje. "Těch vlivů je příliš mnoho. Na jedné straně jsou ženy, které ji braly, vysadily a normálně otěhotněly. Pak jsou ženy, které ji braly, vysadily a už neotěhotněly," uvádí gynekoložka.

 

Anketa

Věříte, že má hormonální antikoncepce negativní vliv na plodnost a početí?

Hlasovalo 2701 lidí.

 

 

Na každou ženu má antikoncepce individuální vliv (co se týče například vlivu na kvalitu vlasů, pleti, apod.). "Dobrovolnou regulací početí hormonální antikoncepcí přišly ženy o svobodu mít či nemít dítě. Když něco regulujete, musíte počítat s tím, že to zregulujete tak, až to už nepůjde vzít zpátky," uvedla gynekoložka Helena Máslová, která už několik let veřejně vystupuje proti nadužívání hormonální antikoncepce.

 

"Přijde mi zbytečné, když bere žena hormonální antikoncepci ,když nemá partnera nebo nežije pohlavním životem," uvádí lékařka. Podle jejích slov by ji navíc neměly mít předepsanou ani velmi mladé dívky, ženy trpící mentální anorexií, ženy které kouří, mají vysoký tlak nebo cholesterol. Antikoncepce je pro ně v tomto případě prý nevhodná.

 

Divačky pořadu Vaše téma zajímalo, jestli existuje nějaký ideální věk vhodný k nasazení antikoncepce. Ten však podle lékařky není nikdy. Každá pacientka, která uvažuje o hormonální antikoncepci, by měla být ostražitá a s lékařem důkladně projít rodinnou anamnézu a neužívat ji, pokud to není nutné.

 

 

Helena Máslová vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Věnuje se zejména psychogynekologii, ženskému zdraví a reprodukci z pohledu psychosomatických souvislostí. Je matkou tří dětí.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Daře Rolins se nedaří otěhotnět. Dítě odnosí jiná žena!

Český showbyznys 2015: Kdo se letos rozejde, kdo otěhotní a koho čeká coming out

TN.cz