Dramatické volby

Slovenské volby: Členku komise našli mrtvou, další mrtvý v Banské Bystrici

Martin Klícha
Martin Klícha, Michaela Trochová
29.2. 2020 9:58
Téma:

Slováci od sobotního rána volili nové poslance. Vládní stranu Směr –sociální demokracie Roberta Fica v průzkumech porážela opoziční strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti. Dramatický začátek měly volby ve Velkém Krtíši. Členku volební komise našli mrtvou na toaletě.

Volby na Slovensku odstartovaly, naši sousedé od sobotního rána rozhodovali o nových poslancích do Národní rady SR. Jedná se o osmé parlamentní volby v éře samostatného Slovenska, uvádí portál tvnoviny.sk. Dění ve volebních místnostech bylo překvapivě dramatické.

 

Policie vyšetřuje již od rána úmrtí členky volební komise ve Velkém Krtíši na jihu Slovenska. "Krátce před otevřením volebních místností odešla na toaletu a tam omdlela. Přivolaný lékař konstatoval smrt," uvedl předseda místního okresního úřadu Marián Siekela.

 

Smrt přerušila volby také v jedné z volebních místností v Banské Bystrici. Mělo jí o staršího muže, kterému se přímo ve volební místnosti udělalo zle, asi na půl hodiny museli volební místnost zavřít. Jak potvrdila banskobystrická krajská policejní mluvčí Mária Faltániová, pomoci mu už nedokázali ani přivolaní záchranáři.

 

Dramatické byly dopoledne volby také v Žilině, kde jeden z voličů napadl předsedu volební komise. K napadení mělo dojít poté, co předseda komise upozornil voliče, aby zbývající hlasovací lístky odhodil do krabice k tomu určené. Za vynesení hlasovacích lístků hrozí pokuta v částce 33 eur. Incident se měl obejít bez zranění.

 

V jednom z bratislavských volebních okrsků zas museli od volební urny vyvést opilého muže, který se choval velmi hlučně. Jeho rozjařené emoce zkrotil až zásah policie.

 

Kvůli nucenému uzavření volebních místností, které si nenadálé události byť jen na nějaký čas vyžádaly, došlo k prodloužení voleb, Slováci nakonec mohli podle informací ředitelky odboru voleb z ministerstva vnitra Evy Chmelové své hlasy odevzdávat až do sobotní 23. hodiny. 

 

Během dopoledne stihli odvolit i politické osobnosti. Například předseda vlády Peter Pellegrini hlasoval na základní škole v Banské Bystrici:

 

  

K volbám přišel již během dopoledních hodin také bývalý prezident Rudolf Schuster, současná prezidentka Zuzana Čaputová odvolila v Pezinku krátce po jedenácté. K volbám dorazila s dcerou, v rozhovoru pro média připomněla, že právě tuto sobotu si Slovensko připomíná sté výročí přijetí všeobecného volebního práva, které zaručilo volební právo poprvé i ženám.

 

Již během časných odpoledních hodin bylo leckde jisté, že účast je až přkvapivě hojná. V Bratislavě a dalších větších městech se stály dlouhé fronty, vystála si ji s ostatními spoluobčany  i prezidentka Čaputová. Na Štrbském Plese museli doplňovat hlasovací lístky, překvapilo je množtví lidí, kteří chodí s hlasovacími průkazy. "Zapisovatel obvodní volební komise v Popradu Ladislav Maličký řekl, že na Štrbském Plese je zhruba 80 zapsaných voličů a už tam bylo volit několik stovek lidí," sdělil web tvnoviny.sk.

 

O přízeň voličů se ucházelo celkem 24 politických subjektů. Podle portálu Pelikan.sk je o volby mimořádný zájem i mezi Slováky žijícími v zahraničí. Na den voleb jich do své vlasti zabookovalo letenky o 133 % víc, než na parlamentní volby v roce 2016. Více než 55 000 Slováků žijících v zahraničí požádalo o možnost volit poštou.

  

Průzkumy po velmi dlouhé době favorizovaly opoziční stranu Obyčejní lidé a nezávislé osoby před vládní stranou Směr-sociální demokracie.

 

 

Parlamentní volby, které na Slovensku trvají jeden den, byly první po vraždě novináře Jána Kuciaka, která před dvěma lety otřásla tamní politickou scénou.

 

Účast na volbách se pohybuje kolem 64%:

 

 

Na reportáž TV Nova o slovenských volbách se můžete podívat zde:

Související témata:
TN.cz