koronavirus na slovensku

Slovensko zná výsledky plošného testování! Zúčastnilo se přes 3,6 milionů lidí

Slovensko o víkendu otestovalo na koronavirus dvě třetiny obyvatel
Zdroj: Enex
Plošné testování na Slovensku
Lucie Staničková
Lucie Staničková
3.11. 2020 8:13
Téma:

Slovensko o víkendu otestovalo téměř čtyři miliony obyvatel. Testy odhalily přes 38 tisíc nakažených lidí, tedy 1,06 % z těch, kteří se jim podrobili. Výsledky v pondělí oznámil slovenský premiér Igor Matovič.

 Podle slovenského předsedy vlády se o víkendu podařilo odhalit více infikovaných, kteří by mohli nakazit větší množství dalších lidí. "Právě toto je nejdůležitější po celou dobu epidemie. Rychle identifikovat velké množství lidí, kteří vir mohou šířit dále,“ řekl Matovič.


O nadcházejícím víkendu se poté plošné testování zopakuje ve většině okresů v zemi. "Udělali jsme velký krok pro Slovensko. Tímto experimentem možná ukážeme cestu i dalším zemím,“ dodal Matovič.


Nejvyšší podíl nakažených k poměru provedených testů byl v okrese Čadca (3,22 %) na severu Slovenska. Ten sousedí s Českem. O něco lépe na tom byla Stará L´ubovňa (2,8 %) a Púchov (2,65 %). Nejnižší procento infikovaných zaznamenali v okrese Revúca (0,27 %).

 


Slovensko během plošného testování využilo antigenní testy. Ty umožňují velmi rychle zjistit také výsledek. Na rozdíl od laboratorních PCR však dokáží odhalit daleko méně nakažených.


Vláda na Slovensku přistoupila k plošnému testování po výraznějším nárůstu počtu nakažených. Většina politiků si tento krok chválí. "Tato čísla potvrzují, že projekt má smysl. Není jednoduchý ani logisticky, ani vzhledem k personálu a investicím. Má však smysl,“ citovaly tvnoviny.sk ministra obrany Jaroslava Nadě (OĽANO).

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

 

TN.cz