povolení pro chov

Právnička Kramného řeší případ smrti ve lví kleci. Vše je jinak, tvrdí

Chovatel lvů a Jana Rejžková
Zdroj: ČTK / profimedia
Chovatel lvů a Jana Rejžková
Téma:

Českou společností stále rezonuje otřesný případ na Vsetínsku, kde chovatele rozsápal lev. Toho spolu s lvicí policie po dohodě s oborníky zastřelila. Muž podle veterinární správy neměl chov zvířat povolen, právnička Jana Rejžková však tuto informaci vyvrací. Podle ní bylo všechno jinak!

Případ tragické smrti chovatele ve lví kleci ve Zděchově se odehrál začátkem března a dodnes vyvolává řadu spekulací. Na jednom se však úřady vesměs shodly - muž neměl chov lvů povolený. Na svých pozemcích si postavil kotec s oploceným výběhem a úřady tvrdí, že s tím nic nezmohly.

 

Do případu se vložila i advokátka Petra Kramného Jana Rejžková, která popírá informace o nepovoleném chovu. "Za nejabsurdnější a naprosto nemorální tvrzení, které se ke mě dostalo v souvislosti s odůvodněním usmrcení lva a lvice, je to, že chov nebyl povolený. Toto je odpověď na množící se dotazy, proč jsem převzala ve věci právní zastoupení," uvedla Rejžková na facebooku.

 

Majitel lvů se podle ní řídil českou legislativou a postupoval podle předpisů. Každý chovatel je povinný zvířatům vytvořit vhodné podmínky k životu a zajistit, aby neutekla. "To musí splnit i chovatel hus a slepic na svém dvorku," tvrdí Rejžková.

 

Chov lvů se od chovu slepic, hus nebo koček a psů liší v tom, že člověk potřebuje od veterinární správy povolení pro chov nebezpečného druhu zvířete, kterým lev bezesporu je.

 

 

"Chovatel požádal o povolení chovu lvů a neměl o nic víc povinností než chovatel slepic, pejsků a koček (!). Lvy měl řádně registrované a k samci lva a lvici měl řádně vystavené registrační listy," argumentuje Rejžková. Lvi měli podle ní navíc i mezinárodní průkazy a pocházeli z registrovaného chovu.

 

Pokud chovatel nemá zvířata dostatečně zabezpečená proti útěku, tak mu veterinární správa chov nepovolí. To ale podle Rejžkové nebyl případ zesnulého Michala. Krajská veterinární správa mu chov sice nepovolila, podle advokátky to ale bylo z nezákonných důvodů. Bylo to proto, že neměl platné stavební povolení na ubikaci a výběh lvů.

 

"Ze zákona ale nevyplývá žádná povinnost mít ubikaci a výběh povolenou z pohledu stavebního zákona," napsala Rejžková. Chovatel Michal se tak obrátil na Státní veterinární správu, která rozhodnutí krajského orgánu zrušila. Michal podle Rejžkové všechno splnil a Státní veterinární správa mu dala za pravdu.

 

 

"Jednoduše řečeno Michal měl řádně zahájeno řízení o povolení chovu ve Zděchově. Rodina Michala nemá žádné pravomocné rozhodnutí nepovolující chov lvů. Tvrdit, že chov nebyl povolený, je velmi nekorektní tvrzení, které je účelově některými osobami zneužíváno. Zřejmě ve snaze obhájit své nezákonné konání nejen vůči Michalu, ale i vůči lvu Fufíkovi a lvici Liuwě," tvrdí Rejžková. Obě zvířata byla právě s odůvodněním, že byl chov nepovolený, utracena.

 

Připomeňte si případ zabití chovatele lvem na Vsetínsku v reportáži TV Nova:

sei TN.cz