výrazné ochlazení

Mrazy přece jen dorazí! Už brzy vtrhne do Česka arktický vzduch

Arktický vzduch
Zdroj: Getty Images, WXCharts.cz/Severe Weather Europe
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 14:22
29.1. 2020 14:04
Téma:

Až doposud byla zima velmi mírná, začátkem února by se ale vše mělo změnit. Ze severního Atlantiku k Evropě míří mrazivý arktický vzduch, který srazí teploty i v Česku. V maximech přes den stěží překročí nulu.

Aktuální vývoj počasí nad severním Atlantikem naznačuje, že začátkem února v Evropě pořádně přituhne. Podle portálu Severe Weather Europe se na tom zatím globální modely počasí shodují. Mrazivý aktický vzduch by měl přinést ochlazení nejprve do západní, později do střední Evropy a oblasti Středomoří.

 

Pokles teplot rovněž výrazně zvyšuje šanci na sníh. Prognóza se může ještě změnit, různé modely ale překvapivě ukazují podobný vývoj. I čeští meteorologové předpovídají ochlazení.

 

 

Až do 4. února budou teploty sice vysoké a překročí až 10 stupňů, posléze ale začnou výrazně klesat. "Do střední a západní Evropy by se v tu dobu měla dostat studená vzdušná hmota z aktické oblasti," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

 

 

"Modely předpokládají, že se vytvoří hřeben vysokého tlaku nad severním Atlantikem a dá tím průchod studenému arktickému proudění do střední a západní Evropy. Nejvyšší odpolední teploty by se tak měly zastavit blízko nuly," dodala Honsová. Měli bychom se tak připravit na pořádně mrazivá rána.

 

TN.cz