Povolení pro soukromníky

Soukromé laboratoře testují na virus levněji! Ministerstvo začíná couvat

Jan Socha
Jan Socha
5.3. 2020 21:46
Téma:

Případ ženy, která se nechala na koronavirus otestovat v soukromé laboratoři, vyvolal otázky, kdo vlastně může testování provádět. Ministr zdravotnictví trval na pětici akreditovaných laboratoří, kde test stojí tisíce korun. Jenže test zjevně dokážou dělat i soukromá zařízení - a levněji.

"Preventivní testy neexistují, provádí je jen lékař po dohodě s hygieniky," stojí na stránkách ministerstva zdravotnictví. "V současné chvíli se komerčně ty testy nedají koupit," tvrdila i hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

 

Jenže včerejší případ ženy z Prahy 6 odhalil nejspíš díru v systému, nechala se totiž otestovat na vlastní pěst. Infikovanou ženu testovala soukromá laboratoř nedaleko Kladna.

 

"Požadavkem bylo vyšetření na koronavirus Wu-chan. Informovala jsem pacientku, která byla nesmírně kooperativní, byla perfektní, okamžitě to hlásila na SZÚ, já jsem nález hlásila na pražskou hygienu," sdělila vedoucí laboratoře Soňa Peková.

 

Postup se ale nelíbí ministrovi zdravotnictví. Podle něj může vzorky testovat pouze pět akreditovaných laboratoří v zemi tak, aby byly testy průkazné a stát měl nad nimi kontrolu.

 

 

"Je nutné udělat mnohem hlubší zásun té tyčinky do nosohltanu tak, aby to bylo prokazatelné. Tyto odběry by měly být prováděny v laboratořích, které mají nějaké posvěcení ze strany Národní referenční laboratoře, a nikoliv v jakékoliv laboratoři soukromé," uvedl Adam Vojtěch na tiskové konferenci. "Není nikde v žádné vyhlášce, že by to nějaká laboratoř nemohla dělat," odporuje Peková.

 

Stejnou cestou jako žena z Prahy 6 se vydaly i další desítky lidí. Nebyli v rizikové oblasti, a tak je hygienici testovat odmítli. Šli tedy k soukromníkovi. "Buď se odněkud vrátili a chtějí to vědět, jsou v nějaké karanténě, kterou si třeba sami nařídili," doplnila Peková.

 

Žena z Prahy 6 za test zaplatila přes 1200 korun, podle státu je oficiální cena čtyřikrát vyšší. Prý kvůli dražšímu vybavení laboratoře.

 

 

Ještě před pár dny ministerstvo zdravotnictví trvalo na tom, že testování za peníze není legální, teď chce vydat seznam soukromých laboratoří, které budou preventivní testy za poplatek dělat. "Tam, kde epidemiolog rozhodne, že není potřeba udělat odběr, nebudeme bránit tomu, aby lidé mohli zvolit komerční subjekt," potvrdil náměstek ministra Roman Prymula.

 

První laboratoř už certifikaci dokonce dostala. "Testování bude probíhat ve špičkově vybavené laboratoři v Ostravě-Vítkovicích," uvedla mluvčí společnosti Agel Radka Miloševská.

 

My jsme ovšem na internetu objevili dokonce údajné domácí testy, které prý virus odhalí z krve. "Je to jen pro zdravotnické zařízení, já jsem se to snažila co nejrychleji stáhnout," popsala vedoucí firmy.


Na otázky ohledně testování na koronavirus v soukromých laboratořích odpovídal Prymula v Televizních novinách. Podívejte se na rozhovor:

 

epa TN.cz