Krize pokračuje

Špičky EU chtějí dotlačit Lukašenka k novým volbám, jednají o sankcích

Ema Klementová
Ema Klementová
Publikováno 27. 8. 2020
Téma:

Ministři zahraničí členských zemí Evropské unie se ve čtvrtek v Berlíně sešli mimo jiné kvůli situaci v Bělorusku. Setkání se zúčastnil i šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). Jednají o dalších krocích proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Mezitím v Bělorusku pokračují protesty.

Desítky žen se ve čtvrtek v Minsku spojily a vytvořily řetěz na protest proti policejnímu násilí i nesvobodným volbám. Ve středu vyšly do ulic také stovky stávkujících zaměstnanců automobilky ve městě Žodzina v minské oblasti.

 

"Policie jednala protiprávně, když tloukla občany. Vedení továrny vyvíjelo na lidi nátlak a říkalo, že nesmí stávkovat z politických důvodů," zlobí se jeden z demonstrantů, Jevgenij.

 

Nátlak na Lukašenka sílí i ze strany Evropské unie. Ministři zahraničí EU v Berlíně řešili další možnost sankcí, které by prezidenta, o kterém se mluví jako o posledním diktátorovi Evropy, přiměly přistoupit na nové, spravedlivé volby. Už dříve odsoudili brutální zásahy policie proti protestům, které po prezidentských volbách 9. srpna propukly.

 

 

"Přísná hygienická opatření - jednání i fotografie s doporučeným odstupem minimálně jeden a půl metru, ruce si nepodáváme, mimo jednání máme roušky. Prvním tématem našeho jednání je Bělorusko, kde je pozice Česka i Unie jasná - volby nebyly svobodné, ani fér!" vyjádřil se na twitteru ministr Petříček.

 

Bělorusko požádalo o pomoc ruského prezidenta Vladimira Putina. Kreml už dříve řekl, že je připraven zasáhnout v případě vnější hrozby na základě smluv, které spolu země mají uzavřené. Teď Putin ve státní televizi řekl, že vytvořil policejní jednotku, která zasáhne, když se protesty vymknou kontrole.

pez TN.cz