strach z blokády

Vyhrocený spor! Francie a Británie proti sobě poslaly vojenské lodě

Lucie Krošová
Lucie Krošová
Aktualizováno 20:37
6.5. 2021 13:44
Téma:

Mezi Velkou Británií a Francií se vyostřily pobrexitové spory o lov ryb v kanálu La Manche. Britové vyslali k ostrovu Jersey dvě hlídkové lodě Královského námořnictva, které jsou mimo jiné vyzbrojené i děly. Obávají se blokády ze strany francouzských rybářů. Francie oznámila, že se nenechá zastrašit. Do oblasti už vyslala své dvě vojenské lodě.

Velká Británie vyslala lodě k ostrovu poté, co hlavní ministr Jersey John Le Fondré varoval v rozhovoru britského premiéra Borise Johnsona, že se francouzské rybářské lodě pokusí zablokovat hlavní přístav.

 

Podle premiéra je jakákoliv blokáda přístavu, tak klíčového pro zásobování, neoprávněná. Jedna z lodí vyplula ještě ve středu, druhá o den později. Obě plavidla, HMS Severin a HMS Tamar, jsou už na místě - vybavená dělem i kulomety. 

 

 

"Jedná se o sofistikované lodě, zejména Tamar, který vstoupil do služby až v roce 2020 a je vybaven nejnovějšími radarovými, sonarovými a zbraňovými technologiemi," uvedl pro Sky News expert na obranu Alistair Bunkall.

 

Velká Británie reagovala i na slova francouzské ministryně pro zámořská území Annick Girardinové, která pohrozila ostrovu, že mu budou přerušeny dodávky proudu, pokud neumožní francouzským rybářům lovit v jeho vodách.

 

Francouzské námořnictvo ve čtvrtek oznámilo, že k Jersey rovněž podšle dvě hlídkové lodě. Tamní státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune prohlásil, že se Francie nenechá zastrašit.

 

Otázka rybolovu zkomplikovala veškerá vyjednávání mezi Velkou Británií a Evropskou unií po brexitu. Francie tvrdí, že nově zavedené podmínky pro udělování licencí francouzským rybářům na Jersey odporují obchodní dohodě mezi Británií a EU. Oproti tomu rybáři si stěžují, že pomalým procesem vydávání povolenek úřady brání Francouzům v rybolovu. 

 

Vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou jsou napjaté. Britové v dubnu oznámili, že pošlou válečné lodě do Černého moře, aby projevili solidaritu s Ukrajinou i spojenci NATO:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz