výsledky studie

Spotřeba alkoholu v Česku klesla! Více lidí však používá antidepresiva

Kristýna Šimánková
Kristýna Šimánková
Aktualizováno 18:05
22.8. 2019 17:54
Téma:

Spotřeba alkoholu v Česku mírně klesla. Dál však zůstáváme s téměř 12 litry lihu na osobu a rok na jednom z prvních míst ve světě. Alarmující je pak podle průzkumu nárůst užívání antidepresiv.

Podle statistik se objem alkoholu, který Češi vypijí, snížil za 10 let o téměř 6 procent. Například spotřeba českého nejoblíbenějšího nápoje – piva, byla v roce 2000 zhruba 160 litrů na osobu za rok. Před dvěma lety to bylo 144 litrů.

 

Podle statistického úřadu klesla i trestná činnost a dopravní nehody pod vlivem alkoholu. Během deseti let až o padesát procent. Paradoxně přitom vzrostl počet úmrtí na onemocnění jater - a to o 18 procent.

 

 

Nejen alkohol je ale mezi Čechy oblíbenou látkou. Stále častěji Češi berou antidepresiva. Během let 2000 - 2015 se spotřeba léků na uklidnění zvýšila téměř pětkrát. Se stresem souvisejí i špatné stravovací návyky, které vedou k obezitě.

 

Nadváhou v Česku trpí 71 procent mužů a téměř 57 procent žen. Podle české lékařské společnosti dosahují náklady na léčbu obezity až 10 procent celkových výdajů na zdravotnictví.

mik TN.cz