akce v Praze

Squatteři obsadili usedlost, před policií se zabarikádovali na střeše

Téma:

Skupina asi třiceti squatterů obsadila v pátek večer usedlost Šatovka v pražském Šáreckém údolí. Vyjednávání starosty Prahy 6 i policie bylo neúspěšné, desítka squatterů se na noc zabarikádovala na střeše.

Squatteři nazývající se Resurp Crew vnikli do rozlehlé budovy v ulici V Šáreckém údolí kolem 20. hodiny.

 

Stejná skupina objekt obsadila už před dvěma lety. Dobrovolně odešla poté, co radnice přislíbila brzkou rekonstrukci na domov důchodců. Podle squatterů to však byly jen plané sliby a usedlost nadále chátrá. Rozhodli se proto vrátit a vytvořit zde komunitní centrum.

 

Situaci přijeli zkontrolovat policisté, zdálo se, že jejich zásah nebude zapotřebí, neboť uvnitř začalo vyjednávání se zástupci Prahy 6, které objekt patří a starosta Ondřej Kolář ho zpočátku viděl optimisticky. Zůstali proto jen strážníci, kteří nikoho dalšího nepustili dovnitř.

 


Rozhovor se starostou Prahy 6 Ondřejem Kolářem před příjezdem policie:

 

GALERIE: Squatteři obsadili usedlost Šatovka v Praze

1
/
8
Zdroj: TN.cz
Squatteři zůstali bivakovat na střeše i po mnohahodinovém vyjednávání

 

Situace se změnila po půlnoci, kdy sice dvacítka squatterů starostovi vyhověla a dům opustila, zbylých deset však odmítlo. Policie se tak vrátila s tím, že objekt na žádost vlastníka vyklidí.

 

Rozhovor se starostou Prahy 6 po příjezdu policie najdete v úvodu článku. 

 

Squatteři včetně několika dívek vylezli na střechu a přístupové cesty zabarikádovali skříněmi a lednicí. Měli zásobu jídla, uvařili si čaj a kolovala mezi nimi lahev fernetu.

 

 

Do práce se dal policejní vyjednavač. Desítky strážců zákona se mezitím připravily k akci. Dorazila i zásahová jednotka a hasiči s vysokozdvižnou plošinou a dopadovou matrací.

 

Ani policejnímu vyjednavači se protestující nepodařilo přesvědčit. Vedení policie se však zásah na střeše zdál příliš riskantní a kolem půl páté akci ukončilo. Na místě zůstalo jen pár hlídek. 

 

Spokojení squatteři si v bivaku na střeše na dobrou noc pustili hudbu.

 

Související témata:
TN.cz