Domácí

Aktivistka Kliniky nemusí zaplatit za exekuce 290 tisíc, rozhodl Ústavní soud

Aktivistka Kliniky nemusí zaplatit za exekuce 290 tisíc, rozhodl Ústavní soud
Zdroj: Profimedia

Tereza Virtová z pražského Autonomního sociálního centra Klinika, nebude muset zaplatit exekutoru Ivu Luhanovi 290 tisíc za vyklízení budovy. Ústavní soud ve středu zrušil rozhodnutí obvodního soudu o odměně pro exekutora.

Téměř půl milionu požadoval exekutor Ivo Luhan po člence kolektivu Kliniky Tereze Virtové. Obvodní soud pro Prahu 3 před dvěma lety potvrdil odměnu pro Luhana za vyklízení budovy - Virtová mu měla zaplatit 290 tisíc. Aktivisté se však proti pravomocnému rozhodnutí odvolali a podali ústavní stížnost.


Ve středu Ústavní soud zrušil rozhodnutí o odměně soudního exekutora. "Senát vyhověl ústavní stížnosti a zrušil usnesení Obvodního soudu pro Prahu 3 a příkaz k úhradě nákladů exekuce, vydaný soudním exekutorem, neboť jimi bylo porušeno ústavně zaručené právo stěžovatelky na ochranu vlastnického práva,“ informovala mluvčí Ústavního soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Související obsah


Nevyužívaný objekt, který patří Správě železnic, obsadili aktivisté v roce 2014. Od exekutora jej v lednu roku 2019 převzala právě SŽ, která tam chtěla vystavět kancelář. Členové Kliniky, kteří v budově pobývali, se však tehdy bránili, že rekonstrukce nezačne ještě minimálně rok. Právě proto by tam mohli ještě zůstat.


Podle Ústavního soudu byla stížnost důvodná. Odměna každého exekutora podle odborníků totiž činí 10 tisíc za každou vyklizenou nemovitost, stavbu, byt nebo místnost. Podle jednoho ze členů Kliniky si však Luhan svou odměnu spočítal tak, že si každou vyklizenou místnost naúčtoval jako vyklízení jednoho zvláštního objektu.


"Určujícím při stanovení výše odměny v daném případě tak nemohlo být vyklízení jednotlivých nebytových prostor, ale vyklízení budovy en bloc, tj. stavby jako celku,“ doplnila mluvčí.

V roce 2016 zaútočila na centrum skupina maskovaných lidí. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz