rozvolňování opatření

Stát vyvíjí přelomovou aplikaci. Lidé by díky ní mohli na pivo či ke kadeřnici

Marek Bruna
Marek Bruna
Aktualizováno 21:12
27.3. 2021 20:46
Téma:

K rychlejšímu rozvolňování opatření v Česku by mohly pomoci moderní technologie. Do restaurace nebo do obchodu bychom se mohli dostat díky mobilní aplikaci, která by potvrdila očkování nebo negativní test. Stát na jedné takové pracuje a prý už je téměř hotová.

Zajít si do restaurace, nechat se ostříhat nebo shodit přebytečná kila v posilovně. Činnosti, které byly v době před koronavirem zcela běžné, po dlouhých měsících lockdownu vyhlíží každý z nás. Naděje v podobě mobilní aplikace začíná mít jasnější obrysy.

 

"Máme tři společnosti, které jsou schopny připravit ty aplikace, aby mohla vzniknout síť bezpečných provozoven," prozradil Zdeněk Zajíček z Hospodářské komory ČR.

 

Mobilní aplikace by tak lidem v budoucnu mohla umožnit využívat vybrané služby, pokud se prokážou očkováním, potvrzením o negativním testu za posledních 24 hodin nebo výsledkem testu protilátek po prodělání nemoci covid-19. Například při návštěvě restaurace by se lidé mohli prokazovat QR ve svém mobilním telefonu.

 

 

Jednu takovou aplikaci už stát za pomoci Hospodářské komory vyvíjí. V řádu týdnů by prý mohla být připravená k používání. "Jsme velmi rádi, že tenhle ten námět vzali velmi vážně a že jsme se dohodli, že v následujícím týdnu budeme dopodrobna jednat o tom, jak bychom co nejrychleji mohli něco takového nastartovat," říká Zajíček.

 

Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové by v budoucnu ke vstupu na různé akce mohly lidem sloužit také například náramky. "Jsou nesnímatelné a budou validní třeba dva dni od testování, pokud bude děláno PCR," vysvětlila.

 

 

"Cokoliv, co nám pomůže dřív otevřít, vítáme. Už se na to těšíme," myslí si o nápadu hospodský Michal Zvěřina. "Pokud platí, že člověk může chodit s negativním testem osm hodin do práce, tak není důvod, aby si po té práci nemohl zajít se stejným negativním testem na pivo," vyjádřil se prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

 

Nová aplikace s údaji o bezinfekčnosti by mohla být platná také v zahraničí.

 

Podle ekonoma Štěpána Křečka by se měla ekonomika co nejrychleji rozběhnout. Lockdown je velmi drahý a Česko si ho už nemůže dovolit. Podívejte se na rozhovor z Televizních novin:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Kateřina Sejková TN.cz