Domácí

Covid pas možná nahradí očkovací průkaz. Mohli bychom ho mít v mobilu

Covid pas by mohl dokládat, že daný člověk je proti koronaviru očkovaný a třeba cestovat by tak mohl bez omezení. Podle IT expertů je nejlepší vytvořit mezinárodní elektronickou verzi. Aplikaci bychom mohli mít jednoduše v chytrých telefonech.

Lidem, kteří je nevlastní, by přišel odkaz na QR kód, který by v sobě skrýval informaci o tom, kdy daný člověk očkování podstoupil. Kód by stačilo pouze vytisknout a nosit s sebou. Pokud by někteří lidé neměli ani takovou možnost, mohly by se prý používat třeba zdravotní náramky.


"Je to v podstatě obyčejný náramek, na kterém je nějaký kód a nějaké důležité informace jsou tam vylaserované,“ popsal pomůcku IT expert Luboš Truhlář.

Související obsah


Jenže někteří experti se takové podoby covid pasu obávají. Mohlo by prý docházet k úniku dat, a navíc se prý celý svět nedokáže spojit, aby vytvořil mezinárodní verzi. "Nejjednodušší způsob, jak řešit to, jestli určitá osoba bude potřebovat cestovat a prokázat, že je očkovaná, je razítko do pasu,“ tvrdí expert Dan Dočekal.


"Musí být zajištěný tak, aby se to nedalo padělat, aby to bylo opravdu spolehlivé a zároveň, aby to bylo pohodlné, třeba něco jako bezkontaktní karty,“ míní evoluční biolog Jaroslav Flegr.


Češi byli dlouhá léta zvyklí na papírové očkovací průkazy. Ty se postupně stávají minulostí a málokdo dnes ví, kde ho má.


Covid pas by se podle odborníků mohl stát takovým novodobým očkovacím průkazem. Obsahoval by informace o veškerých očkováních a dokonce by prý mohl i upozornit, že je potřeba některé absolvovat.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz