šíření koronaviru

Studie zkoumala, jak se šíří Covid-19 ve vlaku. Výsledky jsou překvapující!

Cestování vlakem
Zdroj: Getty Images, Profimedia
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 11. 9. 2020
Téma:

Ačkoliv by se zdálo, že cestování vlakem v době pandemie koronaviru není bezpečný způsob přepravy, opak je pravdou. Alespoň to tvrdí německá studie, která se zaměřila především na nákazu u zaměstnanců na železnici.

Společná studie výzkumné organizace Charité Research Organization studie a největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn odhalila, že lidé pracující na železnici nejsou vystaveni zvýšenému riziku nákazy koronavirem.

 

Jak píše zpravodajský web Zeit.de, výzkumníci provedli testy u šesti stovek průvodčích, aby zjistili, zda jsou více ohroženi než strojvedoucí a další drážní zaměstnanci, kteří nejsou tolik v kontaktu s cestujícími. Ukázalo se, že ne.

 

Pouze 1,3 %  průvodčích mělo pozitivní testy na protilátky, což znamená, že se v minulosti setkali s koronavirem. Ve skupině zaměstnanců bez kontaktu s cestujícími to přitom bylo 2,7 % - s virem se jich tedy setkalo zhruba dvakrát víc než průvodčích.

 

 

Studie ještě není u konce. Prozatím se jedná o údaje z června a července, kdy byly provedeny testy 1072 zaměstnancům. Další testování je naplánováno na říjen a únor v chřipkové sezóně.

 

Čím to vůbec je, že se ve vlacích koronavirus tolik nešíří? Jedním z faktorů jsou samozřejmě roušky, které zabraňují šíření kapének. Vliv na to má ale i klimatizace, která ve vlacích mění vzduch každých pár minut.

 

Veřejná doprava přitom dlouhou dobu byla vnímána jako místo, kde se nákaza rychle šíří kvůli velkému počtu lidí v těsné blízkosti. "Výzkum to zpochybňuje a ukazuje, že cestující nejsou k nákaze tak náchylní, jak se předpokládalo," uvedla britská rada pro bezpečnost na železnici.

 

Obyvatelé Prahy musejí mít pro cestu do Německa čerstvý negativní test. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

Související témata:
TN.cz