Přednostní očkování

SZÚ měl očkovat rizikové skupiny. Vakcínu dal jen vlastním úředníkům

Jan Houška
Jan Houška
14.1. 2021 16:04
Téma:

Státní zdravotní ústav (SZÚ) měl podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) fungovat jako jedno z očkovacích míst, kde se budou očkovat rizikové skupiny. Místo toho naočkoval pouze vlastní pracovníky a jejich příbuzné. Ředitel SZÚ Pavel Březovský ve čtvrtek kvůli kauze rezignoval.

Státní zdravotní ústav minulý týden obdržel tisíc dávek nedostatkové vakcíny od Pfizeru a BioNTechu. Pracovníci úřadu se měli zapsat, jestli mají zájem o očkování. Dostupné dávky, které mají primárně směřovat k rizikovým skupinám a zdravotníkům, si zaměstnanci rychle zamluvili.

 

Podle zjištění SeznamZprávy se vakcíny dostaly také na pracovníky, kteří nejsou vystavení riziku, navíc nechali očkovat i své příbuzné. V seznamech zájemců je pod jedním příjmením zapsáno dokonce pět lidí. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného měl však SZÚ fungovat jako jedno z očkovacích míst, kde se budou očkovat rizikové skupiny.

 

"Státní zdravotní ústav je jednou z našich přímo řízených organizací, a proto byl identifikován jako někdo, kdo bude jedním z očkovacích míst,“ uvedl ve čtvrtek na tiskové konferenci Blatný.

 

 

Podle ministra je SZÚ menší pracoviště, a proto dostalo také nižší počet dávek. "Podmínky pro využití vakcíny byly stejné jako pro všechny ostatní přímo řízené organizace. To znamená zdravotníci a senioři v domovech. To byl úkol, který dostali,“ dodal Blatný.

 

Ředitel SZÚ Pavel Březovský ve čtvrtek rezignoval a uvedl, že bere veškerou zodpovědnost na sebe. "Je pro mě naprostou prioritou, aby byl v současné době zachován bezproblémový chod Státního zdravotního ústavu. Z tohoto důvodu jsem se dnes rozhodl na svoji funkci rezignovat," prohlásil.

 

Ministr Blatný řekl, že se zatím rozvolňovat nebude. Podívejte se na záznam z tiskové konferenci:

TN.cz