SZÚ

Úřad očkoval lidi v kancelářích i příbuzné. To nelze tolerovat, řekl Blatný

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 19:32
13.1. 2021 17:08
Téma:

Asi tisíc nedostatkových vakcín proti koronaviru se dostalo na pracovníky Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a i jejich příbuzné, zatímco stále nejsou proočkované ani rizikové skupiny. Ministr zdravotnictví si hodná předvolat ředitele SZÚ.

Do SZÚ koncem minulého týdne dorazily nedostatkové vakcíny od Pfizeru a BioNTechu. Pracovníci úřadu se měli zapsat, jestli mají zájem o očkování. Dostupné dávky, které mají primárně směřovat k rizikovým skupinám a zdravotníkům, si zaměstnanci rychle zamluvili. Informaci přinesl portál Seznam Zprávy.


Podle portálu se vakcíny dostaly také na pracovníky, kteří nejsou vystavení riziku, navíc nechali očkovat i své příbuzné. V seznamech zájemců je pod jedním příjmením zapsáno dokonce pět lidí.


"Ano, tohle je možné, ale kolik jich bylo a jací to jsou příbuzní, to vám neprozradím, já o tom tady nerozhoduju, obraťte se na vedení,“ řekl pracovník SZÚ.

 


"Především se jedná o laboratorní a technické pracovníky, kteří přicházejí do kontaktu s infekčními vzorky, ale i další zaměstnance. V rámci organizačního a technického zajištění očkování byl rozeslán pokyn určený výhradně zaměstnancům SZÚ, aby se k danému očkování přihlásili. Jakmile bude schválena strategie očkování proti covidu-19 a spuštěn centrální rezervační systém očkování, přijmeme nezbytná související logistická i organizační opatření," uvedla mluvčí SZÚ Klára Doláková.

 

"Zároveň doplňujeme, že se SZÚ v současné době pokouší maximálně reflektovat požadavek vlády na neprodlené zahájení očkování od doby samotných dodávek vakcín na náš ústav, a to tak, aby byl zachován chladový řetězec a další specifické podmínky uchovávání dané vakcíny,“ dodala Doláková. Kompletní vyjádření SZÚ si můžete přečíst zde.

 

 

"V případě, že je to pravda, že v SZÚ došlo k tomu, že nebyla dodržena prioritizace, tak z toho vyvodím důsledky, včetně osobní zodpovědnosti těch zainteresovaných lidí. Předvolám si ředitele SZÚ, budu po něm chtít nekompromisně vysvětlení," prohlásil ve středu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 

"Budiž to jasným signálem, že kdyby někdo nedodržoval prioritizaci tak, jak je nastavená, a chtěl se nezodpovědně, neopodstatněně a v podstatě podvodem domoci toho, že by se mu dostala vakcína dříve než těm, kteří to potřebují, to znamená nejvíce seniorům a zdravotníkům, tak to nebude v žádném případě tolerováno," ujistil Blatný.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz