Desetiletá záhada

Tajemství rozluštěno! Vědci už ví, odkud přichází signály z vesmíru

Radioteleskopy
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Téměř 10 let se astronomové trápili otázkou, odkud k nám proudí tajemné signály, které radioteleskop zachytil poprvé v roce 2007. Teď, téměř po deseti letech, zjistili, že původem signálů je trpasličí galaxie ležící 3 miliardy světelných let od naší planety.

Signály, které znějí jako rychlé praskaní v rozhlasovém spektru, odhalili vědci v roce 2007. Když je ale slyšeli poprvé, nemohli se shodnout na tom, zda se jedná o signál z vesmíru nebo o závadu jednoho z přístrojů teleskopu.

 

Jenže v roce 2012 začaly signály přicházet opakovaně. Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley a z Cornellovy univerzity se tak mohli pustit do pátrání, odkud signály pocházejí. Podle listu Daily Mail k tomu využili teleskopy v Novém Mexiku a na Portoriku.

 

V průběhu uplynulého roku zachytili jen během jednoho měsíce devět signálů, díku tomu se podařilo určit, odkud signály přicházejí.

 

 

"Teď už víme, že přicházejí z trpasličí galaxie více jak tři miliardy světelných let od Země," řekl Shami Chatterjee z Cornellovy univerzity. Objevení místa, odkud signál vychází, považují vědci za velký pokrok. Co je jeho zdrojem, ale zatím neví přesně.

 

Přiklánějí se ovšem k tomu, že signál je přirozeného původu. "Dělali jsme si legraci, že to určitě signalizuje bitvu hvězdných lodí a vybuchující Hvězdy smrti (bitevní stanice ze Star Wars, pozn. red.), ale myslíme, že najdeme vysvětlení v mantinelech normální fyziky," dodal astronom Chatterjee.

 

 

Podle Chatterjeeho signály nejspíše vznikly v reakci neutronové hvězdy, tedy pozůstatku po výbuchu supernovy, s troskami, které při takovém výbuchu vznikly. Případně je může mít na svědomí obří černá díla uprostřed galaxie, uvedl list New York Times.

vbo TN.cz