Otřesné podmínky

Tereza musela po verdiktu k lékaři! Ve vězení v Pákistánu ji čeká peklo

Pašeračka Tereza - 1
Zdroj: Lahore News
Terezu poslal soud na téměř devět let do vězení

Tereza Hlůšková, kterou poslal soud v Pákistánu na osm let a osm měsíců za mříže, zažije tvrdý režim. Ani ve vazební věznici nemohla mluvit o luxusu, teď ji ale přesunuli do nové cely. Smí u sebe mít jen minimum věcí a třetina spoluvězeňkyň jsou vražedkyně.

Odsouzenou Češku po vynesení rozsudku eskorta převezla zpět do věznice Kot Lakhpat v pákistánském Láhauru, kde dosud čekala na verdikt. Dostala sice novou celu, jásat ale zrovna nemůže. Podmínky ve věznici jsou podle odborníka, který je zkoumal, naprosto otřesné.

 

Po převozu Terezu podle informací portálu Blesk.cz vyšetřil lékař, který také nařídil odebrat krevní vzorky. Všechny testy ale byly v normě a Tereza je tak v nejlepší kondici. To se ale může brzy změnit, zvlášť ve špatných hygienických podmínkách, které v pákistánském vězení panují.

 

Ženská část věznice je přeplněná, kapacitu úřady překračují zhruba čtyřnásobně. Navíc nemají správní odvětrávání ani topení. V každé cele jsou dvě palandy a ženy mají k dispozici šest umýváren s toaletami. Záchody ale podle svědectví bývalých vězeňkyň potřebám žen nestačí.

 

 

Vězeňkyně vstávají v pět hodin, o půl hodiny později snídají. Nejčastěji mají čaj a tradiční pákistánský chleba roti. Až do 11 hodin, kdy se servíruje oběd, mají ženy většinou volno. Samy si ale musejí uklízet a prát, mohou si taky vařit - ale jen na ohništi na dvoře. V 16 hodin dostanou večeři a poté jsou zamčeny na cele.

 

Téměř třetina žen, které jsou v Kot Lakhpat s Terezou, byla odsouzena za vraždu. Asi čtvrtina vězeňkyň pyká, podobně jako Hlůšková, za drogové delikty. I to podle odborné studie vede k šíření viru HIV. Ve věznicích se nelegálně užívají drogy, kontaminovanými jehlami se také tetuje.

 

Tereza u sebe bude moci mít jen minimum věcí - dva kusy od každého oblečení, dva ručníky, jednu knihu. V osobní skříňce si může zamknout hrneček, talíř a příbor a také své šperky. Bude taky muset pracovat, škála povolání sahá od pletení přes výrobu cihel až po praní prádla.

 

 

22letou Terezu Hlůškovou poslal 20. března soud nepravomocně do vězení na osm let a osm měsíců. Musí také zaplatit pokutu, která v přepočtu činí asi 18 tisíc korun. Podle Terezina obhájce se plánují odvolat, na další proces ale může Češka čekat i několik let.

 

Terezu zadrželi celníci na letišti v pákistánském Láhauru 10. ledna 2018. Uvnitř jejího kufru objevili devět kilo heroinu, které se podle policie snažila propašovat do Spojených arabských emirátů a odtud do Irska. I přesto se jí podařilo projít přes dvě bezpečnostní kontroly.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o rozsudku:

epa TN.cz