Letná 2

Na Letnou dorazilo 250 tisíc lidí, demonstrace skončila státní hymnou

Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 22:31
16.11. 2019 13:18
Téma:

Na Letenské pláni v Praze se sešlo podle policejního odhadu 250 tisíc lidí. Přišli na demonstraci, kterou svolal spolek Milion chvilek pro demokracii, proti současným vládním představitelům v čele s Andrejem Babišem. Vedoucí spolku Mikuláš Minář na demonstraci zveřejnil ultimáta, která spolek politikům dal. Pokud nebudou splněna, demonstrace budou podle Mináře pokračovat.

Do Prahy přijeli lidé z celé České republiky. Na místě bylo velké pódium. Protestující mohli vše sledovat na velkých obrazovkách.

 

Premiér Andrej Babiš dostal od Mináře tři ultimáta. Musí do 31. prosince odstoupit, odvolat ministryni spravedlnosti Marii Benešovou a zbavit se Agrofertu. Pokud tyto podmínky Babiš nesplní, zveřejní spolek Milion chvilek pro demokracii 7. ledna termíny dalších protestů.

 

Podívejte se na letecké záběry demonstace: 

 

Premiér Andrej Babiš na demonstraci zareagoval pro TV Nova v sms zprávě: "Máme svobodu a demokracii a to jsme přesně před 30 lety chtěli. Je skvělé, že lidi můžou vyjádřit svůj názor a nikdo je při tom neperzekuuje a nenapadá. A je fakt skvělé, že máme svobodné a demokratické volby, kde si můžeme svobodně zvolit své zástupce. Dívejte se na můj zítřejší projev v Národním muzeu. Vyjádřím se v něm k našemu nejvýznaměnějšímu svátku. Řeknu vše, co považuju za nutné a vhodné. Možná budete překvapení," napsal Babiš.

 

Spolek Milion chvilek vyzval strany, aby se sjednotily a před volbami vytvořily volební koalice. Na reakce politiků se podívejte zde:

 

On-line reportáž

Demonstrace na Letné 16. listopadu

16:52

Policie odhadla počet účastníků demonstrace na 250 000.

16:44

Na demonstraci pro TV Nova reagoval i Andrej Babiš: "Máme svobodu a demokracii a to jsme přesně před 30 lety chtěli. Je skvělé, že lidi můžou vyjádřit svůj názor a nikdo je přitom neperzekuuje a nenapadá. A je fakt skvělé, že máme svobodné a demokratické volby, kde si můžeme svobodně zvolit své zástupce."

16:39

"Z Letné zaznělo správné poselství v předvečer 17 listopadu: že lidé mají být aktivní, že věci je třeba měnit ve volbách. Je potřeba, aby lidé nedávali ruce pryč od politických stran, naopak, mají se o ně starat, politické strany demokracie potřebuje. Slyšel jsem podobná slova a stejné akcenty jako říkáme už dlouho: premiér nemůže mít střet zájmů, do vlády nepatří koncentrace politické, ekonomické a mediální moci. To není nic osobního, to jsou principy.

Vím, že se demonstrace zúčastnilo i mnoho členů ODS a dalších stran, a rozuměl jsem hlavnímu poselství: lidé chtějí změnu, chtějí dodržování pravidel právního státu, chtějí poctivou programovou politiku, chtějí zemi, která vítězí.

ODS se podle toho zachová. Hlasy pro změnu nesmějí propadnout, hlasy středopravých voličů nesmějí propadnout. Ve volbách 2021 dosáhneme změny," napsal předseda ODS Petr Fiala.

 

Zúčastnili jste se sobotní demonstrace na Letné? Své fotografie a záběry můžete posílat na email zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na facebooku. Děkujeme.

Na demonstraci dorazili lidé z celé České republiky:

 

Předseda spolku Mikuláš Minář vidí problém i ve vztahu premiéra Babiše a prezidenta Zemana. "Prezident nerespektuje Ústavu a slibuje premiérovi v obrovském střetu zájmů prezidentskou milost, bude-li to potřeba. Justice i veřejnoprávní média jsou v ohrožení. Takové zneužívání moci zvolenými politiky volá do nebe," řekl ještě před demonstrací předseda spolku Mikuláš Minář.

 

 

"Nejvážnějším důvodem k nespokojenosti je však pokračující obrovský střet zájmů našeho premiéra. Místo, aby sloužil občanům, stará se o vlastní prospěch," dodal Minář.

 

GALERIE: Demonstrace na Letné - 16. listopadu

1
/
14
Zdroj: TN.cz
Na Letné protestuje přes 200 tisíc lidí - 14

TN.cz