Domácí

Předvečer sametové revoluce: Havel, Kubišová i videomapping

Předvečer sametové revoluce: Havel, Kubišová i videomapping
Zdroj: Profimedia

Oslavy sedmnáctého listopadu připadají sice až na neděli, živo je ale v hlavním městě i o den dříve, především díky plánované demonstraci na Letné. Co zažít ale je i jinde po Praze.

Sobotu před výročím sametové revoluce využil spolek Milion chvilek pro demokracii k organizaci velké demonstrace na Letenské pláni v Praze. Ta má navázat na velkou červnovou demonstraci, předmětem protestů je i nadále střet zájmů Andreje Babiše a požadavek na demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Podle odhadů by i tentokrát měly dorazit až statisíce lidí, proto se na protest připravují také policisté a v okolí Letné počítejte s omezením dopravy.


Demonstrace na Letné startuje ve 14 hodin, na TN.cz budete vše moci sledovat v přímém přenosu. Protest podpořily i známé osobnosti - například herci Zdeněk Svěrák, Ivan Trojan a Václav Neužil, filosof Jan Sokol nebo režisérka Helena Třeštíková.


Na Letné ale bude živo již během dopoledne, v 10:30 se tu bude promítat dokumentární film Moje svoboda, třicet minutových filmů třiceti autorů reprezentující českou kulturní scénu. Mezi autory jsou například Zdeněk Svěrák, Petr Čtvrtníček, Václav Marhoul nebo Jan Hřebejk. V 11:15 je na programu diskuse o listopadu 1989 a porevolučním vývoji české společnosti.
 

Související obsah

Na Žižkov můžete vyrazit na tematickou výstavu „Ze Škroupáku na Národní a dále ke svobodným volbám“, kterou připravila Praha 3 ve spolupráci s VŠE. Přímo v prostorách atria Vysoké školy ekonomické na Náměstí W. Churchilla můžete zhlédnout vzpomínky od Sametové revoluce až po první svobodné volby v roce 1990.


V předvečer 30. výročí sametové revoluce v Praze bude probíhat také Noc divadel, zapojilo se do ní více než 45 divadel. Nabitý program s tématem sametové revoluce si každá scéna zorganizovala po svém. Festival tak nabídne diskuze s pamětníky i aktéry společenských a politických změn po roce 1989, přednášky, výstavy, instalace, představení a mnoho dalších akcí. Do Divadla DISK můžete vyrazit na večerní projekci filmu Sametová FAMU, Činoherní klub uvede scénické čtení Havlovy hry Protest, Divadlo Ponec nabízí od 18:00 moderovanou diskuzi na téma Známe cenu svobody?!


Rovněž pod hlavičkou Festivalu svobody se v sobotu koná řada akcí. Od půl páté můžete vyrazit zdarma na Albertov na koncert nazvaný Předvečer Sametu, vystoupí zde Tomáš Klus, Voxel, Jen nebo Chinaski. Během soboty a neděle si můžete vychutnat i filmový kulturní zážitek, a to v kině Ponrepo. V rámci programu nazvaného Sametové filmy poběží v sobotu od osmnácti hodin dokumentární snímky Budoucnost a Proč Havel?


Jedinečný koncert k 30. výročí Sametové revoluce nachystala také Marta Kubišová, pro mnohé symbol revolučních dní. Od sedmi hodin jí bude patřit Velký sál Paláce Lucerna.


Večer se k 30. výročí sametové revoluce chystá videomapping na budovu Akademie věd. Diváky provede klíčovými událostmi československých a českých dějin. První promítání bude od 18 hodin, další vždy po půl hodině. Pokud se do Prahy nedostanete, sledujte videomapping živě na TN.cz.

Co se bude dít v Praze během neděle, se podívejte v tomto článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz