Koronavirová pandemie

Třetí vlna covidu-19 zasáhne Evropu už po Vánocích, varuje WHO

COVID-19 bez příznaků
Zdroj: Getty Images
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
22.11. 2020 14:35
Téma:

Evropa se snaží vypořádat s druhou vlnou koronavirové pandemie, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) už ale klepe na dveře vlna třetí. V některých zemích starého kontinentu prý může vypuknout už počátkem příštího roku.

Dramatické zhoršení vývoje pandemie koronaviru musí Evropa podle WHO řešit proto, že během léta zaspala a dostatečně se nepřipravila na podzimní nárůst případů nákazy.

 

Odborník organizace na covid-19 David Nabarro se domnívá, že třetí vlna na kontinentu udeří už na začátku roku 2021, píše portál DW. Stát se tak má ještě před uvedením vakcíny na trh.

 

"Během letních měsíců, po zvládnutí první vlny, úplně zapomněli vybudovat potřebnou infrastrukturu. Teď tady je druhá vlna. Pokud s tou infrastrukturou něco neudělají, budou tady mít počátkem příštího roku vlnu třetí," řekl Nabarro.

 

 

Rovněž se domnívá, že si Evropa vůbec nevzala příklad z přístupu asijských zemí. "Je nezbytné na virus zareagovat rychle, silně a rozhodně. A to především na začátku, když se virus šíří stále velmi pomalu v různých komunitách. Pokud zareagujete polovičatě, problém se velice rychle prohloubí," pokračoval.

 

V létě hlásily evropské státy nízké přírůstky nakažených, ty teď naopak letí strmě vzhůru. Německo s 84 miliony obyvatel v neděli zaznamenalo 14 tisíc nových případů, oproti tomu Japonsko se 120 miliony obyvatel pouze 2596. Jižní Korea, kde žije 51 milionů lidí, dokonce odhalila jen 386 nově nakažených. Za celou pandemii se tam infikovalo 30 700 lidí.

 

 

To je mnohonásobně méně než v Česku s více než 490 tisíci případy od začátku pandemie. Počty nových případů ale v Česku v posledním týdnu zpomalují, v pátek jich přibylo 5810 a za sobotu 3187. Ve srovnání s asijskými "premianty" jde však stále o vysoká čísla.

 

Nabarro poznamenal, že úspěch Asie tkví ve vyčkávání. Evropa podle něj rozvolňovala přísné restrikce k brždění šíření nákazy příliš zbrkle a rychle, zatímco na východě s nimi vydrželi až do výrazného útlumu šíření nemoci covid-19.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz