SPOJENÉ STÁTY

Druhý pokus o sesazení Trumpa: Mohl by přijít o možnost kandidovat

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 20:10
11.1. 2021 17:40
Téma:

Zástupci Demokratické strany se ve Spojených státech v pondělí snažili o odvolání Donalda Trumpa z Bílého domu. Tomu přitom zbývá devět dní v úřadu.

Americký prezident Donald Trump čelí již druhému pokusu o odvolání. Od pondělního dopoledne se demokraté ve Sněmovně reprezentantů snažili o schválení jednomyslné výzvy viceprezidentu Miku Penceovi k vyvolání 25. dodatku americké ústavy pro odvolání Trumpa. Informaci přinesl portál ABC News.

 

Podle 25. dodatku pokud prezident nezvládá svou funkci, může jej nahradit viceprezident. Demokratům se ale jednotnou podporu nepodařilo získat a jednání bylo odročeno na úterý.

 

 

Pokud nebude Pence souhlasit s vyvoláním 25. dodatku, budou se demokraté v následujících dnech snažit o impeachment, tedy o ústavní žalobu na voleného představitele. Pokud by se impeachment podařilo schválit, byl by Trump prvním prezidentem, proti kterému byl vedený dvakrát. Hrozilo by také, že by Trump již nemohl znovu kandidovat.

 

Důvodem jsou poslední násilné události ve Spojených státech, kdy dav demonstrantů pronikl do Kongresu, přičemž zemřelo několik lidí.

 

Související témata:
TN.cz