smích a uražený odjezd

Trump odjel ze summitu NATO dřív, světoví vůdci z něj měli srandu

Michaela Trochová
Michaela Trochová
Aktualizováno 20:16
4.12. 2019 17:26
Téma:

Americký prezident Donald Trump zrušil svou tiskovou konferenci, plánovanou na závěr summitu NATO v Londýně. Důvodem jsou zřejmě ostré výměny názorů se světovými lídry.

Lídři 29 členských zemí se sešli v Londýně k oslavě 70. výročí založení mezinárodní vojenské aliance. Na programu jednání byla mimo jiné hrozba terorismu, obranné plány v případě ruské agrese, kontrola zbrojení, otázka Číny nebo kybernetická bezpečnost. Najít společnou řeč s ostatními hlavami státu ale nedokázal americký prezident.

 

Hned na úvod setkání se Donald Trump opřel do francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a zkritizoval jeho vyjádření o "mozkové smrti vojenské aliance". S Makronem se střetl i v otázce bojovníků ISIS. Bez povšimnutí nenechal ani kanadského premiéra Justina Trudeaua, kterého nazval pokrytcem a zmínil nedostatečnost příspěvku Kanady do rozpočtu NATO.

 

 

Na zhruba dvouhodinovém setkání se zástupci médií měl Trump hlavní slovo, své kolegy - francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga a kanadského premiéra Justina Trudeaua - téměř nepustil ke slovu. Následně se kanadský premiér se svým britským kolegou Borisem Johnsonem, nizozemským premiérem Markem Ruttem a francouzským prezidentem měli na recepci v Buckinghamském paláci bavit právě na Trumpův účet.

 

Ze setkání uniklo video, které se hned stalo virálem na sociálních sítích: 


„Až skončí dnešní schůzky, zamířím zpět do Washingtonu,“ oznámil Trump na svém twitteru. Za poslední dva dny toho dle vlastních slov udělal již dost.

 

 

 

Trump již v minulosti NATO kritizoval za její zastaralost, požadoval, aby členové aliance platili do rozpočtu více, momentální výdaje na obranu jsou podle něj nedostatečné. V roce 2015 se na summitu ve Walesu evropští spojenci zavázali, že do deseti let zvýší své výdaje na obranu alespoň na dvě procenta HDP.

TN.cz