prezidentské volby

Trump už má oficiálního vyzyvatele. Joe Biden se pokusí získat Bílý dům

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
21.8. 2020 7:03
Téma:

Joe Biden přijal nominaci Demokratické strany na prezidenta Spojených států. Jedná se pouze o formální krok - Biden se stal oficiálně vyzyvatelem stávajícího prezidenta Donalda Trumpa, se kterým se už brzy utká o Bílý dům.

Podle Bidena půjde v listopadových volbách o víc, než jen získání prezidentské funkce. Letošní volby jsou podle něj bitvou o duši národa. "Se ctí a pokorou přijímám nominaci na prezidenta Spojených států," prohlásil Biden v proslovu, který zorganizoval v svém domě ve Wilmingtonu.

 

"Společně dokážeme překonat toto temné období Spojených států. Tady a teď vám dávám své slovo. Pokud mě zvolíte prezidentem, budu čerpat z toho nejlepšího z nás, ne z nejhoršího. Toto jsou volby, které ovlivní budoucnost Ameriky na velmi dlouhou dobu," řekl.

 

V projevu se pustil i do současného prezidenta Donalda Trumpa, se kterým se v listopadu utká o Bílý dům. Uvedl, že Trump držel na Spojené státy v temnotě, podněcoval strach, nenávist a rozdělení společnosti.

 

 

Ani prezident nešetřil kritikou svého politického soka. Pokud Biden vyhraje, demokraté podle něj zničí americkou ekonomiku a přivedou zemi k anarchii. "Joe Biden je vaše nejhorší noční můra," prohlásil. Letošní volby provází velmi napjatá atmosféra. Spojené státy jsou pod tlakem koronavirové pandemie, rasových nepokojů a protestů proti policejnímu násilí.

 

Právě kolem těchto témat se točily kampaně obou kandidátů. Biden prohlásil, že jeden z nejdůležitějších rozhovorů, který během své kampaně vedl, byl ten s šestiletou dceru George Floyda, kterého před několika měsíci zabil policista. Krátce na to propukly masivní demonstrace, které se přelily do mnoha dalších států.

 

"Když jsem se k ní naklonil, abych si s ní promluvil, řekla: Táta změnil svět. Její slova se vryla hluboko do mého srdce," řekl Biden.

 

Joe Biden byl nominován na kandidáta prezidentských voleb v USA. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz