Tip na výlet

Turistický inspektor TV Nova prošel Čertovy skály. Dostaly stříbro

Zdeněk Čík
Zdeněk Čík
Publikováno 29. 9. 2019

Po letní sérii prázdninových inspektorů jsme pro vás připravili zcela novou rubriku - Turistického inspektora, který se bude vydávat za proslavenými, ale i méně známými turistickými cíli.

Cestovat bude nejen pěšky, ale třeba i na kole. V premiérovém díle ho cesta zavedla na východ Moravy, k chráněné přírodní památce Čertovy skály na Vsetínsku.

 

Toho, kdo zhruba 150 metrů dlouhý skalní útvar nezná, musí hříčka přírody překvapit - do okolní valašské krajiny rozhodně nezapadá. Pískovcová zeď se tyčí ze země na okraji obce Lidečko, necelých 20 kilometrů jižně od Vsetína.

 

Přijet k ní můžete vlakem - leží u hlavní železniční tratě z Prahy do Žiliny, autem - to zaparkujete zdarma přímo pod ní, nebo se u ní můžete zastavit na výšlapu po cyklistické magistrále.

 

Až 25 metrů vysoký skalní útvar je přímo rájem pro horolezce. Nahoru vede zhruba stovka výstupových cest. Lezci jistě ocení i velké množství hodnotných boulderů v náhorní stěně a přilehlých balvanech. Stejně jako spoustu jisticích skob a kruhů.

 

Ovšem Čertovy skály jsou cílem nejen sportovců. Nenáročný výstup lesním terénem zvládnou i lidé bez fyzičky a děti. I díky snaze členů svazu ochrany přírody při udržování stále častěji navštěvovaného místa.

 

Hned za hradbou skal vede značená turistická stezka, kterou se dostanete až do Luhačovic nebo Vizovic. Pohodovou, zhruba tříkilometrovou procházkou lesy dojdete také k podobně kouzelným Pulčínským nebo Lačnovským skalám. A košík s sebou, ať cestou nemusíte sbírat houby do tašky.

 

Nabrat další síly nebo zabavit omladinu můžete v odpočinkové zóně přímo pod masivem. Občerstvení ani toalety tu ale nenajdete, motorest i gril jsou už několik let zavřené. Proto spoléhejte na vlastní zásoby, případně na nedalekou čerpací stanici nebo restaurace v Lidečku. Tam seženete i známku do své sbírky.

 

Výšlap je vhodný pro zkušené i méně zdatné turisty, pro rodiny s dětmi i se zvířaty. Navíc na hezký výlet vám postačí dvě hodiny. Tato trasa, které by slušelo větší zázemí, od nás dostává stříbro.

pez TN.cz