Inspektor TV Nova

Na prohlídku Náchoda jeden den nestačí, zjistil inspektor TV Nova

Prázdninový inspektor se tentokrát vydal do města, ze kterého pochází například spisovatel Josef Škvorecký nebo herečka Ljuba Skořepová. Náchod leží ve východních Čechách na hranici s Polskem a pokud se tam chystáte, tak vězte, že pouze jeden den vám stačit nebude.

Náchod založil v půlce 13. století rytíř Hron a protože ležel na lukrativní pozici na obchodní stezce, bylo potřeba ho bránit. Opevnění postavil o něco později Jan Lucemburský, bohužel se dochovalo jen torzo.

Přes Náchod se přehnalo několik vojsk. Na Švédy z třicetileté války tu mají vzpomínku v podobě koule ve zdi kostela svatého Vavřince, prusko-rakouskou válku z roku 1866 tu zase připomíná celá řada památníků. Třeba u Vysokova tehdy pruští dragouni rozprášili rakouské kyrysníky.

Související obsah

Na náchodském zámku zřídilo pruské velení lazaret, v němž se léčili nejen pruští, ale i rakouští vojáci zranění během bojů u Náchoda, ale i v bitvě u Hradce Králové. A protože ne všechny se podařilo zachránit, zřídil tehdejší majitel zámku nedaleko i vojenský hřbitov.

Zámek láká i na medvědy v příkopu

Symbolem 25tisícového města je renesanční zámek. Parkovat můžete u něj nebo na náměstí a zámecký kopec si vyšlápnout. Až na nádvoří vás pustí se psy a prohlídka nejdelšího okruhu stojí pro rodinu 580 korun.

"První okruh je zaměřený na třicetiletou válku, druhý na reprezentační patro posledních majitelů a třetí okruh jsou dětské prohlídky," láká k návštěvě kastelán Jiří Růžička.

A nenajdete mnoho kulturních památek, kde přímo v zámeckém příkopu chovají medvědy. V Náchodě mají hned dva, Ludvíka a Dášu.

Exkurz do historie

Hrad později přestavěný na renesanční zámek vlastnilo několik šlechticů a urozených rodů. Pánem tu byl Jan Lucemburský, páni z Dubé a dokonce i král Jiří z Poděbrad.

Související obsah

V polovině 16. století panství získal jeden z nejbohatších rodů u nás - rod Smiřických. A po bitvě na Bílé hoře tu při útěku přenocoval Zimní král Fridrich Falcký. Zámek byl zkonfiskovaný po 2. světové válce, do té doby se tu vystřídalo ještě několik rodů.

V poslední době přidělává odborníkům vrásky zámecký kopec, vlivem přívalových dešťů se totiž dal do pohybu. Část dokonce sjela dolů. Proto se chystá unikátní projekt, který má kopec za 200 milionů zpevnit a ze zarostlé džungle během toho udělat renesanční zahradu a park.

Ubytování ani parkování nejsou problém

Zaparkovat není problém, parkovišť je po městě několik. U zámku zaplatíte za celý den 30 korun, na náměstí stojí hodina desetikorunu. Parkovací dům pro kola tu není, ale většina penzionů nebo hotelů úschovnu má.

Ubytování je v Náchodě dostatek - od hotelů na náměstí přes penziony až po kemp u řeky Metuje. Tam ve stanu pro dva přespíte za 220 korun. "Máme ubytování v chatkách, místa pro karavany a velké plochy pro stany," vyjmenovává správce areálu Drahoslav Frühauf.

Ceny odpovídají okresnímu městu. Cena za oběd začíná na 80 korunách, ale jsou tu i restaurace, kde za obědové menu dáte tři stovky.

Slavní rodáci

"Jedním z nejznámější náchodských rodáků je spisovatel Josef Škvorecký. A protože i já jsem se v Náchodě narodil, tak mě vždy trochu mrzelo, že ve svých románech nazýval Náchod Kostelcem," vypráví prázdninový inspektor.

Související obsah

A pochází odsud také herečka Ljuba Skořepová nebo architekt Jan Letzel. To on postavil takzvaný Atomový Dóm, stavbu, která jako jediná ustála shození jaderné bomby na Hirošimu.

"My v Náchodě samozřejmě moc dobře víme, kdo to je i střední stavební škola se po něm jmenuje," informuje starosta Jan Birke (ČSSD).

Lahodná kyselka

Náchod je sice lázeňské město, ale lázně jako takové tu teď nemají. Ale prý se blýská na lepší časy. Letos tu už narazili nové vrty s léčivou běloveskou kyselkou.

O lahodné kyselce se historické prameny zmiňují už v roce 1392, původní lázně tu vznikly v roce 1818. Léčila se tam onemocnění kardiovaskulárního systému, pohybového aparátu a také se tu zotavovali lidé po zánětech žil. Lázně zkrachovaly na konci 20. století a dodnes se je nepodařilo obnovit. Schůdnější prý bude postavit lázně nové na nových vrtech.

Tipy na výlety a závěrečné hodnocení

V okruhu pár kilometrů jsou také přístupná vojenská opevnění z druhé světové války, proslulé Adršpašsko-teplické skály nebo Ratibořice a Babiččino údolí. Zkrátka program na týden. A tak až sem teď pojedete, vězte, že vás přivítá město, které dostalo od prázdninového inspektora televize Nova bronzovou medaili.


Podívejte se na reportáž Televize Nova:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz