Přibývá konfliktů

"Ukažte mi tašku," chce ochranka po zákaznících. Má na to právo?

Téma:

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A často je to kvůli tomu, že zákazníci odmítají ukázat ostraze nebo prodavačům tašku. Mají na to členové ochranky vůbec právo?

"Můžete mi ukázat, co máte v tašce?" je otázka, kterou v obchodech slyšelo už mnoho z nás. A někteří podle bezpečnostních agentur reagují na ostrahu agresivně. "Dochází velice často ke konfliktům," informoval prezident Asociace soukromých bezpečnostních služeb Jiří Kameník.

 

Zákazník může přitom prohlídku tašky nebo kapes odmítnout. Ostraha nebo prodavači se nemohou kontroly domáhat. Pokud však má ostraha vážné podezření, právo na to má. "Ostraha musí vidět, že ten člověk si dal něco do kapsy nebo někam jinam, do tašky," doplnil Kameník.

 

Pokud ostraha cenu zboží odhadne na částku nižší než pět tisíc korun, požádá zákazníka o vrácení zboží. Pokud ho vrátí, může z toho být venku, často však situace ústí v konflikt. "Pokud to zvládnou, v rámci nutné obrany to napadení eliminují, nic víc nemůžeme," tvrdí Kameník.

 

Policii ochranka volá v případech, kdy je hodnota zboží vyšší. "Zadržet ho může jenom tehdy, jestliže sama zjistí, že spáchal trestný čin, v případě majetkovém to znamená, že musí odcizit zboží v hodnotě více než pět tisíc korun," sdělil prezident Asociace.

 

 

Lidé si často neradi zadělávají na problémy, a tak obsah tašek ostraze nebo pokladním ukážou, i když vůbec nemusí. Někteří z nich to ale vůbec netuší, jak se ukázalo i v anketě.

 

V případě skutečné krádeže může zákazníka zadržet jen ten, který viděl odcizení zboží buď osobně, nebo na kameře. Nikdo jiný na to nemá právo. "To je zprostředkování informace z druhé ruky neboli důkazu z druhé ruky, a to u nás není v rámci právního řízení přístupné," uvedl Kameník.

 

Když se ukáže, že zákazník nic neukradl a členové ochranky ho zadrželi bezdůvodně, může se domáhat omluvy a případně i finanční náhrady.

Jaroslav Brousil/epa TN.cz