spor o dotace

Unie dotaci na linku pro Penam neproplatí, rozhodla Evropská komise

Penam
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 11:22
24.11. 2020 10:34
Téma:

Evropská komise rozhodla ve sporu ohledně 100milionové dotace na toastovou linku v pekárně Zelená louka společnosti Penam, která patří do holdingu Agrofert. Podle bruselských úředníků nebyl projekt inovativní, dotaci proto neproplatí.

O rozhodnutí Evropské komise informoval v úterý portál iRozhlas. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se podle webu k auditnímu řízení zatím nevyjádřil s tím, že k tomu nemá žádné informace. Jeho mluvčí Štěpánka Filipová pouze uvedla, že se ale případ nedá považovat za uzavřený, česká strana zkoumá další možnosti postupu.

 

Pokud by byl případ uzavřen v neprospěch příjemce dotace, vymáhal by řídící orgán finanční prostředky v souladu se zákonem.

 

Pekárna Zelená louka podle Evropské komise nemá nárok na příslušnou dotaci, protože projekt podle komisařů nebyl inovativní, což bylo jedním z kritérií pro získání finančních prostředků. Komisi to potvrdili tři nezávislí experti, které oslovila.

 

 

České úřady neměly podle Evropské komise projekt, který jen těsně prošel, schválit, protože je nezpůsobilý pro spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

TN.cz