Ceny letí nahoru

V novém roce zdraží maso i bydlení! Za co dalšího si ještě připlatíme?

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová
Publikováno 1. 1. 2020
Téma:

Život v Česku je v roce 2020 zase o něco dražší. Připlatíme si za maso, bydlení i cestování - jak autem, tak hromadnou dopravou. Na vině je podle ekonomů hlavně to, že stále roste průměrná mzda, která zvyšuje poptávku lidí po nakupování.

Potraviny a nápoje

Africký mor prasat v posledních týdnech decimuje čínské chovy. Ve světě už kvůli tomu poklesla produkce vepřového až o 50 procent. Cena kotlety, kýty, ale i uzenářských výrobků tak může v roce 2020 vzrůst až o 20 procent.

 

"Ruku v ruce s tím budou zdražovat další druhy masa. Například hovězí nebo kuřecí," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.
Kvůli vyšší spotřební dani zaplatíme více také za tvrdý alkohol. Piva ani vína se nová pravidla netýkají.


Bydlení

"Lidé si sáhnou hlouběji do kapsy i při placení nájmů, případně i při pořizování vlastních nemovitostí. A také se prodražují stavební materiály. Takže i za cihly a beton si lidé připlatí," sdělil ekonom Štěpán Křeček.

 

Ekonomové očekávají, že porostou také náklady na vodné a stočné, mírně se zvedne cena elektřiny. Hlavním důvodem je to, že nadále porostou ceny emisních povolenek. Nemá jít ale o tak razantní nárůst jako v roce 2019.

 

 

Cestování

Kvůli vládní novele s účinností od 1. ledna, která nastavuje horní limit slevy na jízdném, se nejspíš prodraží cesty vlakem a autobusem. Někteří dopravci totiž s uvedením slev zvedli ceny jízdného. Nyní jim ale stát doplatí jen předem stanovenou sumu.

 

"Dopravci tedy budou nadále uplatňovat 75procentní slevu z cen jízdenky, která bude ale nově omezena limitem, který bude stanovený podle počtu ujetých kilometrů," vysvětlila mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

 

Prodraží se také provoz automobilu, hlavně kvůli zvyšujícím se mzdám. "Což se pak projeví třeba dále dražším povinným ručením, takže i to vzroste v příštím roce," doplnil Kovanda.

epa TN.cz