Změna

Vyšší mzdy, čipování psů i mýto. Co všechno je od Nového roku jinak?

Nový rok s sebou přinesl řadu změn, které se dotknou pejskařů, důchodců i řidičů kamionů nebo lékařů. Podívejte se, co je od 1. ledna 2020 jinak.

Vyšší důchody

Od nového roku se tradičně zvyšují důchody a ani letošek nebude výjimkou. Vláda se rozhodla přidat k průměrné penzi přidat zhruba o 150 korun více, než stanovuje zákonná valorizace. Průměrný důchod tak vzrostl o 900 korun. Ten svůj si můžete vypočítat zde.

Růst mezd

Leden přinesl také navýšení minimální mzdy na 14 600 korun hrubého měsíčně, spolu s ní rostla i ta zaručená. Podrobný přehled najdete zde. Kromě toho stouply také tabulkové platy státních zaměstnanců, v průměru o 1500 korun.

Rodičovský příspěvek

Rodiče se konečně dočkali, příspěvek na jedno dítě se od ledna zvýšil z 220 tisíc na 300 tisíc korun, na vícerčata pak z 330 tisíc na 450 tisíc korun. Jenže radovat se mohou jen některé rodiny, na dávku totiž nedosáhnou ti, kteří sice doma mají malé dítě, ale 220 tisíc už v minulém roce vyčerpali. Zvýšení se tak dotkne pouze rodičů novorozenců a rodin s dětmi do čtyř let, které v lednu 2020 stále příspěvek pobírají.

Související obsah

eNeschopenky

Neschopenky od ledna praktičtí lékaři vyplňují a odesílají elektronicky. Papírový formulář měl úplně zmizet, zatím tomu tak ale docela není. Od lékaře si totiž v případě pracovní neschopnosti odnesete jeden díl neschopenky, na který se zaznamenávají vycházky nebo další kontroly. Lékaři systém dlouhodobě kritizují, za nerespektování povinnosti jim ale hrozí pokuta až deset tisíc korun.

Zdražení na poště

Od ledna se také zvýšily ceny za některé základní služby České pošty. O tři koruny podražila vnitrostátní doporučená a cenná psaní. Dražší jsou také poštovní poukázky, včetně dobírkových. Kromě těch s urychlenou výplatou typu D při poukazované částce do 1000 korun, které zdražily o 14 korun, jejich cena stoupla znovu o tři koruny.

Povinné čipování psů

Pokuta až dvacet tisíc korun ve správním řízení hrozí pejskařům, kteří nenechali svého čtyřnohého mazlíčka očipovat. Na psa bez čipu totiž bude pohlíženo tak, jako by nebyl očkovaný proti vzteklině. Podrobnosti najdete zde.

Vyšší daně

Vyšší zdanění se týká především "neřestí" – tabákových výrobků, alkoholu (kromě piva a vína) nebo hazardu, což se podle předpokladů promítne také do cen. Výhry nad milion korun jsou pak zdaněny 15 %. Od nového roku také stoupl například poplatek za vklad do katastru nemovitostí na dva tisíce korun.

Související obsah

Mýto na silnicích 1. třídy a zákaz předjíždění

Ministerstvo dopravy se rozhodlo bojovat proti možnému objíždění dálnic kamioňáky, kteří nechtějí platit mýto nebo se neregistrovali do nového mýtného systému. Od ledna proto zavedlo mýto i na necelých 900 kilometrech silnic 1. třídy. Mapu úseků, kde se mýtné nově platí, najdete zde.

Pro řidiče kamionů nad 12 tun bude také od Nového roku platit zákaz předjíždění na vybraných úsecích dálnic. Půjde celkem o 145 kilometrů D1, D5, D8 a D11. Více o opatřeních ministerstva dopravy čtěte zde.

Dražší elektřina, cena plynu stejná

Zatímco za elektřinu si domácnosti od Nového roku připlatí, cena plynu bude stagnovat nebo může dokonce mírně klesnout. Zdražení elektřiny bude v řádu stokorun za rok, cena roste zejména kvůli emisním povolenkám, které dlouhodobě zdražují.

Vyšší náklady na stavbu domu

Od ledna se mění pravidla energetické náročnosti nových rodinných domů. Ty, které budou postaveny po roce 2020, musí mít o pětinu nižší energetickou spotřebu než ty současné. Podle odhadů tak stavba domu podraží zhruba o 10 až 15 %.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz