Úmrtí slavných

V Římě zemřela česká herečka, kterou miloval i prezident Zeman

Jitka Frantová Pelikánová
Zdroj: Miloš Zeman - prezident České republiky
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 20. 4. 2020
Téma:

V noci na pondělí podlehla dlouhé nemoci herečka Jitka Frantová Pelikánová. Smutná zpráva zasáhla i jejího obdivovatele, prezidenta Miloše Zemana.

Česká herečka žila od 60. let v Itálii, kam emigrovala s manželem, politikem Jiřím Pelikánem. Usadili se v Římě, kde ve věku 87 let herečka zemřela. Od začátku roku trpěla zdravotními problémy, které si dokonce vyžádaly její zhruba měsíční hospitalizaci v nemocnici. Přesto ale dále pracovala na nové divadelní hře a věřila, že se její stav zlepší.

 

Smutná zpráva zasáhla i prezidenta Miloše Zemana. „Jitko, měl jsem Tě moc rád. Byla jsi obdivuhodná herečka. Světlo věčné ať Ti svítí!‬“ vzkázal herečce prostřednictvím svého facebookového profilu.

 

 

Zeman Frantovou v roce 2015 vyznamenal státním vyznamenáním, roku 2008 dostala za své dílo a přínos také Řád za zásluhy od italského prezidenta. ‪

 

 

Jitka Frantová Pelikánová hrála v 60. letech v pražském Divadle Rokoko a v Hudebním divadle v Karlíně, známá byla i z televizních pořadů, například jako teta Boženka ze seriálu Robot Emil. Po emigraci se jí podařilo prosadit u divadla v Itálii a v Německu, získala několik mezinárodních ocenění, vystupovala také v televizi a rozhlase.

 

V Římě žila i po smrti manžela, který v roce 1999 podlehl rakovině. V Česku herečka v roce 2008 představila vlastní divadelní hru Moje pražské jaro, kterou uvedlo Národní divadlo. V 60. letech měla být aktivní spolupracovnicí StB, toto nařčení herečka popřela.

TN.cz