Matematika

Vážně kluci počítají líp než holky? Vědci se podívali na známé rčení

Zkouška
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 17. 11. 2019
Téma:

Tak nějak odnepaměti se povídá, že chlapci jsou v lepší v matematice a tím pádem i v jiných technických oborech než děvčata. Jenže podle nové vědecké studie to zkrátka není pravda a jde jen o předsudek.

K takovému závěru došel tým vědců z Carnegie Mellon University v americkém Pittsburghu, který v pátek zveřejnil výsledky svého výzkumu.

 

Experti využili metodu magnetické rezonance, pomocí níž snímali mozky tříletých až osmiletých chlapců a děvčat ve chvíli, kdy jim ukazovali videa předvádějící základní matematické úkony jako je počítání a sčítání.

 

A jak píše britský Daily Mail, následně se ukázalo, že mozky holčiček i chlapečků pracují s těmito informacemi naprosto shodně.

"Věda se neřídí babskými pověrami," okomentovala výsledky Jessica Cantlonová, která výzkumný tým vedla. A doufá, že díky tomu se podaří změnit naše očekávání toho, co děti v matematice zvládnou.

 

Nejde přitom o první vědecký důkaz, že řeči o tom, že ženy hůř počítají, jsou jen předsudky. Například vědci z chicagské univerzity před 12 lety zjistili, že děvčata s matematikou opravdu zápasí víc než hoši - když jim někdo opakuje, že chlapci výpočty zvládají lépe.

TN.cz