bezpečnostní problém

Ve známém přehrávači odhalili chybu. Může ohrozit váš počítač

Žena u počítače
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 24. 7. 2019
Téma:

V multimediálním přehrávači VLC Player odhalili vážnou bezpečnostní chybu, která může poškodit počítače, tablety i mobilní telefony. Hackeři díky této chybě mohou lidem nejen mazat a upravovat soubory, ale dokonce převzít kontrolu nad celým zařízením.

Chybu odhalila německá bezpečnostní organizace CERT-Bund - podle jejího zjištění se týká nejnovější verze VLC Media Player s číslem 3.0.7.1. Upozornil na to německý server Haise.de.

 

Aplikace je zdarma a používají ji stovky milionů uživatelů po celém světě. Ohrožení jsou ti, kteří mají operační systémy Windows, Linus nebo UNIX a stáhnou si nakažené video ve formátu .mp4. Ve chvíli, kdy se rozhodnout toto video přehřát, hackeři mají otevřené dveře k jejich zařízení.

 

Podle CERT-Bund útočníci zatím tuto bezpečnostní trhlinu aktivně nevyužívají, je však otázkou času, kdy k tomu začne docházet. Hackerům totiž umožňuje nabourat se do počítače nebo mobilu a upravovat nebo mazat uložené soubory. V horším případě mohou nad napadeným zařízením úplně převzít kontrolu.

 

Společnost VideoLAN, pod kterou VLC Player spadá, usilovně pracuje na opravě, popírá ale, že by se jednalo o chybu jejího přehrávače. Problém je podle ní na třetí straně. Silný vir nebo malware navíc může ohrozit většinu podobných aplikací.

 

 

Společnost VideoLAN na twitteru zkritizovala bezpečnostní organizaci, která chybu odhalila. O problému s ní totiž údajně nemluvila a rovnou informaci vypustila ven. Bezpečnostní experti prozatím doporučují k přehrávání používat jiný program.

TN.cz