Kontroverzní metoda

Vědci chtějí urychlit vývoj vakcíny, koronavirem nakazí dobrovolníky

Ve světě se mluví o brzkém očkování proti koronaviru
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
21.10. 2020 5:55
Téma:

Vědci z Královské univerzity v Londýně připravují program pro mladé a zdravé dobrovolníky, kteří by se nechali nakazit koronavirem. Slibují si od toho urychlení vývoje netrpělivě vyhlížené vakcíny, od které si svět slibuje zastavení pandemie.

Britský výzkumný tým oznámil záměr úmyslně rozšířit koronavirus mezi dobrovolníky jako první na světě. Tuto metodu totiž mnozí považují za riskantní a neetickou. Ani u zdravého člověka se nedá s jistotou předpovědět, jak se s nemocí vypořádá.

 

Podstoupit takové riziko je ale podle vědců žádoucí, píše agentura AP. Pokud se plán podaří uskutečnit, výsledkem by mohla být přelomová studie, která pomůže s vývojem vakcíny. Pracují na ní desítky společností a závěry vědců by mohly pomoct určit, která bude na onemocnění Covid-19 zabírat nejlépe.

 

"Úmyslné infikování dobrovolníků známým lidským patogenem se nikdy nebere na lehkou váhu," uvedl profesor Královské univerzity v Londýně Peter Openshaw, který se na studii podílí. "Tyto studie však zásadně pomáhají odhalit nové poznatky o dané nemoci. Plati to i pro Covid-19, kterým se zabývá celý svět," doplnil.

 

 

Koronaviru celosvětově podlehl už více než milion lidí. Podle výzkumného týmu je proto každý pokus, který uspíší uvedení vakcíny na trh, namístě.

 

Londýnská univerzita se za účelem provedení studie spojí s ministerstvem obchodu, energetiky a průmyslové strategie, nadací Royal Free London NHS Foundation Trust a výzkumnou společností hVIVO. Britská vláda chce do projektu investovat přes 33 milionů liber, bezmála miliardu korun.

 

Stejný postup se v minulosti používal i při vývoji vakcín proti chorobám jako tyfus, cholera nebo malárie.

TN.cz