Nová vakcína

Supervakcína ochrání před covidem i chřipkou, podle vědce vznikne brzy

Největší výzva v letecké dopravě, tou bude distribuce vakcíny proti koronaviru
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
22.11. 2020 8:43
Téma:

Během druhé vlny pandemie nepanují obavy pouze ze samotného covidu-19, ale i z běžné chřipky. Vypořádat se s oběma najednou je podle předběžných studií mnohonásobně těžší. Ronald Eccles z Univerzity v Cardiffu se domnívá, že už za rok by mohla na trh přijít vakcína, která bude chránit před koronavirem i chřipkou zároveň.

Odborník na nemoci dýchací soustavy Ronald Eccles z velšské Univerzity v Cardiffu je přesvědčen, že se spojením protilátek proti chřipce a covidu-19 do jednoho očkování nebudou problémy.

 

"Věřím, že v blízké budoucnosti budeme vakcínu proti oběma nemocem naráz mít," řekl portálu Daily Mail s tím, že taková supervakcína by mohla být dostupná už do roka.

 

"Je samozřejmě jednodušší jít se nechat naočkovat pouze jednou. Navíc by to mělo obrovské výhody i z hlediska zdravotnického personálu," dodal.

 

 

Podle Ecclese bude prvním krokem k úspěchu test, jak na sebe obě protilátky navzájem reagují. Ani v tom ale profesor s 30letými vědeckými zkušenostmi nepředpokládá potíže. Propojování protilátek proti různým chorobám je běžné u vakcín, které se podávají malým dětem.

 

Zatímco vědec předpovídá rychlý vývoj supervakcíny, mezi lidi se dosud nedostalo ani "obyčejné" očkování jen na covid-19. Zůstává bez jistoty, kdy přesně se tak stane, často se ale skloňuje začátek příštího roku.

 

Část Čechů je k vakcíně proti koronaviru skeptická:

TN.cz