Sonda Cassini

Vesmírná sonda "zemřela" po 20 letech. Pohřbená je na Saturnu

Téma:

Po dvaceti letech dnes ukončila svou úspěšnou misi vesmírná sonda Cassini. Ta přinesla dosud nevídané poznatky například ze zkoumání Saturnu a dala lidstvu naději, že by ve Sluneční soustavě mohl existovat život. Přesluhující sonda shořela v atmosféře kolem druhé hodiny odpoledne.

Poslední okamžiky existence vesmírné sondy Cassini byly epické. Při rychlosti přesahující 120 tisíc kilometrů v hodině se rozpadá na části a ty shoří v atmosféře Saturnu.

 

"Mám z toho pocit, jako kdyby nám zemřel někdo v rodině. Věnovala jsem tomu projektu 27 let a teď je pryč. Zároveň ale zažívám triumf, protože tenhle výzkum byl velmi úspěšný," popisuje rozporuplné pocity Carolyn Porco, šéfka zobrazovacího týmu Cassini-Huygens.

 

Cassini se rozloučila velkolepě a než ztratila kontakt se Zemí, stihla poslat ještě důležité informace o chemickém složení plynů Saturnu.

 

Sondu Cassini vynesla nosná raketa do vesmíru v říjnu 1997. Mise vyšla americkou NASA v přepočtu na bezmála 90 miliard korun. Lidstvo díky tomu například odhalilo, že na měsíci Saturnu Enceladu existuje voda a jsou zde splněny takřka všechny podmínky pro život.

Cassini také jako vůbec první družice podnikla cestu mezi Saturnem a jeho prstenci.

 

Cassini splnila celkem 2,5 milionu úkolů, mimo jiné odeslala na Zem 450 tisíc snímků. Vědci projekt hodnotí jako jeden z nejúspěšnějších v historii.

pez, Kateřina Kučerová TN.cz