Věda

Co je slyšet u Saturnu? Sonda zachytila záhadné zvuky!

Americká vesmírná agentura zveřejnila nové poznatky z průzkumu planety Saturn. Vesmírná sonda Cassini se dostala do dosud nejkratší vzdálenosti od druhé největší planety sluneční soustavy. Vědcům poskytla nejen jedinečný pohled, zachytila také zvuky z okolí Saturnu.

Vědce překvapilo, že přelet u planety Saturn byl velmi tichý. Dokazuje to, že v oblasti je jen malé množství prachových částic. Údery prachových částic by se možná daly spočítat na prstech.

Oblast, kterou vesmírná loď Cassini prozkoumala, vědci znázornili animací. První přelet, ze kterého záběry pocházejí, se uskutečnil 2. května. Další bude 9. května a NASA věří, že bude mít k dispozici ještě lepší obrázky.

"Obrázky z prvního přeletu byly skvělé, ale drželi jsme se zpátky v nastavení kamery," uvedl profesor Andrew Ingersoll z Kalifornského technologického institutu (Caltech).

Cassini, která stála v přepočtu přes 79 miliard korun, započala svou cestu k Saturnu v roce 1997. Teď je od planety více než jeden milion kilometrů daleko. Sbírá mimo jiné informace o jejím gravitačním a magnetickém poli nebo o hustotě prstenců.

Související obsah

Mise Cassini k planetě Saturn je jedním z nejambicióznějších projektů v průzkumu vesmíru. Přinesla užitečné poznatky o Saturnově měsíci Enceladu. Objevila na něm vodíkové plyny. Vědci už dříve zjistili, že na měsíci jsou oceány a oxid uhličitý a myslí si, že na něm jsou vhodné podmínky pro vznik života. Cassini 15. září vletí do atmosféry Saturnu a její cesta skončí.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz