jednání vlády

Vláda jedná o větších pravomocích pro ministerstvo zdravotnictví v době krize

Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 4. 5. 2020
Téma:

V pondělí by se měla vláda zabývat body, které souvisí s bojem proti koronaviru. Jedním z nich by mohla být změna zákona o ochraně veřejného zdraví, díky které by ministerstvo zdravotnictví získalo více pravomocí.

Pražský městský soud rozhodl před více než týdnem o zrušení čtyř mimořádných opatření, postup vlády byl totiž podle soudců a právníků nezákonný. Problém byl v tom, že omezení vydalo ministerstvo zdravotnictví, zákon ale nepřipouští delegování této pravomoci na kohokoli jiného, než je vláda, nelze ji převést ani na člena vlády. Vláda měla vyhlašovat krizová opatření v rámci krizového zákona.

 

Ministři proto jednají o změnách v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví, které by ministerstvu zdravotnictví poskytly větší pravomoci v případě ohrožení veřejného zdraví. V případě přijetí všech změn by podle materiálu, který má TV Nova k dispozici, například ministerstvo mohlo usměrňovat činnost poskytovatelů zdravotnických služeb a kontrolovat ji.

 

Také by mělo možnost v případě ohrožení veřejného zdraví omezit nebo zakázat činnost obchodních center, obchodních a výrobních provozoven, bazénů a wellness zařízení, veřejné dopravy, všech druhů zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb a nařídit jim používání hygienických opatření.

 

Ministerstvo zdravotnictví by také v případě zdravotní krize mohlo vyhlašovat povinnost používat osobní ochranné prostředky a také dezinfekční prostředky. Dále by mělo možnost regulovat hromadné akce a omezit jejich rozsah. Také by mohlo vyhlásit povinnost poskytovat některé informace ministerstvu zdravotnictví a hygienickým stanicím.

 

 

Vláda by se na pondělním jednání měla zabývat také například novelou zákona o platebním styku či novelou zákona o ekologickém zemědělství. Projednat mají i návrh ministra obrany na působení českých vojáků v zahraničních misích v příštích dvou letech.

TN.cz