peníze z loterie

Vláda se chystá zdanit výhry. Stát chce potrestat výherce, zuří Sazka

Loterie
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz
Ilustrační foto
Téma:

Doposud byly výhry z loterií oproštěny od daně z příjmů, to se ale brzy může změnit. Ministryně financí Alena Schillerová chce totiž prosadit, aby šťastní výherci nad sto tisíc korun odvedli 15 procent státu. Loterijní společnost Sazka návrh považuje za naprostý nesmysl. V některých případech by se teoreticky mohlo stát, že výherce by zaplatil větší částku na dani, než by činila jeho výhra!

Daňový balíček, který prosazuje Alena Schillerová (ANO), výherce v loterii rozhodně nepotěší. Pokud se na vás usměje štěstí a vyhrajete více než sto tisíc korun, měli byste do státní kasy odvést 15 procent. Dosud hráči ze své výhry daň sami platit nemuseli. Změna by se dotkla například Sportky, Fortuny, Účtenkovky, kasin nebo dostihů.

 

Největší loterijní společnost v Česku Sazka s návrhem zásadně nesouhlasí. "Zdanění výher považujeme za naprostý nesmysl. Stát chce potrestat šťastného výherce tím, že mu část výhry jednoduše vezme," tvrdí ředitel komunikace Sazky Václav Friedmann.

 

"Loterie jsou už nyní zatíženy vysokou sektorovou daní, kterou chce stát nesmyslně zvyšovat a nyní chce stejné peníze zdanit znovu od výherců," dodává Friedmann.

 

Minulý rok u Sazky vyhrálo více než 100 tisíc korun 1 884 lidí - celkově jim bylo vyplaceno více než 1,7 miliardy korun. Kdyby by tato daň platila už v roce 2018, výherci by státu odevzdali přes 260 milionů korun.

 

Nejasnosti pak panují u online sázek, kde sázející můžou během pár vteřin vyhrát statisíce a zároveń je téměř okamžitě prohrát. U kurzových sázek, kde řada hráčů sází vysoké vklady tzv. "na jistotu" s nízkým kurzem 1:1,1, by došlo ke kuriózní situaci. Za sázku ve výši 100 tisíc korun by sázející vyhrál 110 tisíc a po zaplacení 15% daně by mu zůstalo jen 93 500. Ministerstvo tvrdí, že by danilo jen "čistou" výhru. "Záměrem návrhu není zdanit hrubé výhry, nýbrž skutečný příjem hráče. Ministerstvo financí bude iniciovat schůzku se zástupci provozovatelů, aby si s nimi tento aspekt vyjasnilo," uvedl Vintrlík.

 

 

S návrhem přišla Schillerová podle serveru Penize.cz na poslední chvíli. V původním daňovém balíčku nic takového nebylo - měla se pouze zvýšit stávající spotřební daň, kterou odvádějí provozovatelé loterií a dalších her. Pokud to Schillerové projde, zvýší tím daňovou zátěž jak výhercům, tak provozovatelům.

sei TN.cz