Evropská komise

Vláda vybírá eurokomisaře. Podle politologů už je ale jasno

Více než třetina států Evropské unie má jasno o svých kandidátech do Evropské komise, Česko mezi ně ale nepatří. Jednání o tom, kdo by měl být českým eurokomisařem, ještě nezačala - i přesto je podle politologů favorit jasný.

Současná eurokomisařka Věra Jourová stříhá pomyslný metr, kufry si ale zatím nebalí. Ve prospěch podle amerického časopisu Time jedné ze sta nejmocnějších žen světa hrají zkušenosti a podpora premiéra. "Já si myslím, že paní Jourová byla úspěšná komisařka," uvedl premiér Andrej Babiš.

 

"Především záleží na rozhodnutí vlády. Jsem připravena podstoupit takzvané grilovaní v Evropském parlamentu a v případě úspěchu pokračovat," sdělila eurokomisařka Věra Jourová.

 

"Paní Jourová udělala řadu pozitivních věcí, ale je nutné říci, že v boji proti různé kvalitě toho příliš neudělala," kritizoval Jourovou europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

 

"Nakonec to padne, když ne na Věru Jourovou, která si myslím, že je jistá eurokomisařka, tak případně na jinou dámu," odhaduje politolog Jan Kubáček.

 

 

Z táboru hnutí ANO zaznívá i jméno Dity Charanzové, který byla zvolena místopředsedkyní Europarlamentu. "Já teď čekám, jestli nová předsedkyně Evropské komise myslí vážně to, že by si přála dva kandidáty za každou členskou zemi," vysvětlil Babiš.

 

Slovo bude mít i koaliční ČSSD, která může přijít se svým nominandem. Ve hře měla být údajně ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ta to ale vyvrací. "Nemám zájem o post evropské komisařky, mám dost práce v Česku," napsala.

 

Každého z kandidátů musí schválit Evropský parlament, až poté předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová určí komisařům zaměření. Věra Jourová je komisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví.

 

 

Nyní vláda usiluje také o silné ekonomické portfolio. "Bude to mít těžké, protože premiér má svoje kauzy a ty kauzy nejsou vnitřní, jsou spojené s Evropskou komisí a do toho promlouvá," prohlásil Kubáček.

 

Vláda chce mít o kandidátech jasno v srpnu. 28členná Evropská komise by mohla být kompletní na konci října.

Jaroslav Brousil/epa TN.cz