Průzkum CVVM

Volby by vyhrálo ANO, TOP 09 by se nedostala do sněmovny

Ilustrační foto
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 12. 8. 2020
Téma:

Nejsilnější stranou zůstává podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd (CVVM) hnutí ANO. Kdyby se volby konaly v červenci, získalo by 29 % hlasů. Na druhé místo postoupili Piráti. Do sněmovny by se dostalo osm ze stávajících devíti stran, neuspěla by TOP 09.

Pokud by se volby konaly v červenci, dorazilo by k volebním urnám 61 % dotázaných. Deklarovaná volební účast se tak dlouhodobě pohybuje mezi 60 a 65 % a odpovídá té reálné z posledních parlamentních voleb. To hlasovalo 60,8 % voličů.

 

Podle volebního modelu CVVM zůstává nejsilnější stranou hnutí ANO, kterému by vyjádřilo podporu 29 % voličů. Hnutí dosáhlo stejné podpory jako v červnovém volebním modelu CVVM. Změna je ale na druhém místě. Na to postoupili Piráti, které by volilo 14,5 % voličů. O měsíc dříve měli o procentní bod méně, naopak ODS si pohoršila o dva procentní body na 12 %.

 

 

Zatímco v červnu se na druhou a třetí nejsilnější stranu těsně dotáhla sociální demokracie, v červenci by ČSSD volilo 9,5 % voličů. Podpora KSČM zůstává stejná – 7,5 %. Před měsícem by s 5 % překročilo hranici nutnou ke vstupu do sněmovny jen hnutí STAN, teď s podporou 6,5 % a 6 % před ním skončily i KDU-ČSL a SPD.

 

TOP 09 by volilo 3,5 % voličů, oproti červnu to znamená zhoršení o jeden procentní bod. Pod čarou nutnou ke vstupu do sněmovny skončila také Trikolóra (2,5 %), a dále Zelení (1,5 %) a Svobodní (1 %).

 

 

Výzkumníci upozorňují, že u SPD a STAN není vzhledem k intervalům spolehlivosti a k váhání voličů mezi více stranami možné jasně říct, zda by překročily potřebnou 5% hranici. Výsledek ČSSD považují za narovnání výkyvu měření, protože se sociální demokraté vrátili na úroveň podpory z března 2020.

 

Volby do sněmovny nás čekají příští rok na podzim. Je možné, že voliči budou mít mnohem užší výběr, opoziční strany jednají o spolupráci. Mohly by vzniknout dva bloky, první tvořený Piráty a hnutím STAN, druhý pak ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Vyjednávání o volební spolupráci ale chtějí strany nechat až na dobu po říjnových krajských a senátních volbách.
 

Související témata:
TN.cz